Kazachstan nakłada limity zakupów na detalicznych krypto inwestorów | Wiadomości | CrypS.

Kazachstan nakłada limity zakupów na detalicznych krypto inwestorów

Zerelik Maciej
Kazachstan

Władze w Kazachstanie wprowadziły ograniczenia dotyczące ilości kryptowalut, które inwestorzy detaliczni mogą kupić na lokalnych giełdach. Urzędnicy wyjaśnili tę decyzję potrzebą ochrony prywatnych osób przed narażeniem na ryzyko związane z cyfrowymi walutami.

Kazachstan wprowadził limity dla zakupów kryptowalut dokonywanych przez inwestorów detalicznych na giełdach zarejestrowanych w Międzynarodowym Centrum Finansowym w Astanie (AIFC).

Według portalu informacyjnego Capital, odpowiednie zmiany w przepisach regulujących działalność w centrum finansowym w Nur-Sultan zostały zaproponowane przez Komitet Regulacyjny Usług Finansowych AIFC w lipcu i przyjęte pod koniec października. Komentując zmiany, AFSA podkreśliła:

Limity są wprowadzane w celu ochrony interesów inwestorów detalicznych, ponieważ transakcje z aktywami cyfrowymi wiążą się z wysokim ryzykiem, aż do całkowitej utraty zainwestowanego kapitału.

Organ wprowadził dwa limity. Bez potwierdzania swoich dochodów i aktywów, inwestorzy detaliczni miesięcznie będą mogli nabyć krypto warte do 1000 dolarów. Jeśli będą chcieli nabyć więcej monet, będą musieli zadeklarować swój dochód i aktywa. W tym przypadku inwestorzy będą mogli wydać do 10% swojego rocznego dochodu lub 5% swoich aktywów, ale nie więcej niż 100 000 USD.

AFSA dodała również, że zatwierdzony został roadmap dla rozwoju rynku kryptowalut w Kazachstanie. Władze podejmują obecnie kroki w celu jego wdrożenia do 2022 roku. Pilotażowy projekt otwarcia giełd kryptowalutowych w centrum finansowym w stolicy zostanie uruchomiony pod koniec tego roku.

Przez cały 2022 rok giełdy kryptowalut będą działać w trybie testowym. Po zakończeniu projektu pilotażowego, jeśli to konieczne, zostaną wprowadzone zmiany w ustawodawstwie krajowym, a także w ustawach AIFC.

Według Armana Konushpaeva, wiceprezesa Stowarzyszenia Deweloperów i Użytkowników Technologii Blockchain, nakładanie limitów na inwestorów nieprofesjonalnych jest globalną praktyką. Ograniczenia będą chronić ich przed stratami finansowymi podczas inwestowania w kryptowaluty oraz przed scamami.

Konushpaev zauważył jednak również, że istnieje kilka opcji dla inwestorów detalicznych, aby kupować i sprzedawać kryptowaluty poza autoryzowanymi giełdami. Transakcje mogą być uzgadniane na przykład za pośrednictwem kanałów Telegram i Whatsapp lub za pośrednictwem zdecentralizowanych giełd.

Kazachstan
reklama
reklama