Kazachstan musi zwalczyć nielegalnych górników | Wiadomości | CrypS.

Kazachstan musi zwalczyć nielegalnych górników

Redakcja
Kazachstan

Kazachstan stał się nowym centrum wydobycia BTC, ale potrzebuje importować nową energię, aby nadal utrzymać swoją pozycję.

Po wprowadzeniu przez Chiny zakazu wydobycia Bitcoin, wielu górników przeniosło się do innych krajów. Głównie dotyczy to Stanów Zjednoczonych i Kazachstanu.

Azjatycki kraj przyciąga inwestorów bardzo niskimi kosztami energii. Powitał on serdecznie górników Bitcoina, ponieważ duże firmy wydobywcze oznaczają więcej inwestycji, a tym samym więcej podatków i funduszy w kasie państwa.

Problemy z wydobywaniem kryptowalut w Kazachstanie

Istnieje jednak problem, który tłumaczy niedobór energii. Obok dużych legalnych kopalni, istnieją też niezarejestrowani górnicy, którzy kopią BTC nielegalnie.

Według Reutersa, “szarych” górników jest dwa razy więcej niż “białych”, czyli tych oficjalnie zarejestrowanych. Dlatego też rząd pracuje nad tym, aby ich wytropić i opracować system prawny, który będzie ich zwalczał.

W chwili obecnej konsekwencje tego co się dzieje są następujące:

  • Kazachstan importuje źródła energii z Rosji;
  • Większość lokalnych zasobów energetycznych pochodzi z węgla.

Jak można się domyśleć, wydobycie w tym kraju stwarza problemy środowiskowe, a także powoduje wyższe od oczekiwanych koszty ekonomiczne.

Murat Zhurebekov, minister energetyki, powiedział:

Myślę, że dyrektywa (ograniczająca uprawnienia niezarejestrowanym górnikom) zostanie wydana przed końcem tego roku, bo tej sprawy nie można dłużej odkładać.

Górnicy chcieliby, aby osiągnięto kompromis: brak opodatkowania w zamian za zobowiązanie do inwestowania w energię odnawialną. W kraju, który posiada jedną z największych kopalni węgla na świecie, mogłoby to być przełomowe wydarzenie.

Dochody do rozważenia

Lokalny rząd prawdopodobnie nie jest zainteresowany rozprawieniem się z górnictwem Bitcoina, a jedynie zagwarantowaniem przychodów, które mogą pochodzić z opodatkowania tego sektora.

Jak donosi Kapital, wydobycie Bitcoina może przynieść 98 miliardów tengów rocznie. Taka kwota stanowi równowartość ponad 226 milionów dolarów. W ciągu pięciu lat może to być 1,5 miliarda dolarów przychodu, co oznacza 300 milionów dolarów w podatkach.

Najpierw jednak trzeba znaleźć rozwiązanie, które pozwoli wyeliminować nielegalnych górników i ograniczyć zużycie energii oraz zanieczyszczenie środowiska.

Kazachstanreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.