Kanadyjskie władze zmagają się z przejęciem krypto darowizn dla Konwoju Wolności | Wiadomości | CrypS.

Kanadyjskie władze zmagają się z przejęciem krypto darowizn dla Konwoju Wolności

Zerelik Maciej
konfiskata bitcoinów

Choć kanadyjskie władze położyły kres protestom przeciwko obowiązkowi szczepień w Ottawie, nadal trwa polowanie na Bitcoiny, które miały sfinansować te manifestacje. To dlatego, że większość z 880 000 dolarów pochodzących z darowizn w kryptowalutach najwyraźniej wymknęła się rządowi z rąk.

W zeszłym miesiącu premier Justin Trudeau powołał się na ustawę o stanie wyjątkowym (Canada’s Emergencies Act), co dało rządowi prawo do zamrożenia każdego konta bankowego zaangażowanego w przekazywanie darowizn na rzecz protestów. Stało się to niedługo po tym, jak platforma crowdfundingowa GoFundMe została zmuszona do zwrócenia darczyńcom 10 milionów dolarów.

Jednak o wiele trudniejsza do powstrzymania okazała się zbiórka pieniędzy w kryptowalutach o nazwie „Bitcoin for Truckers”. Sąd Najwyższy Ontario nakazał właścicielom multisigowego portfela kontrolującego darowane BTC zamrożenie zasobów, a także kolejnych 122 różnych adresów. Portfel multisig wymaga autoryzacji wielu osób, aby przeprowadzić transakcję. Jednym z zarządców tego portfela był Nicholas St. Louis, znany też na Twitterze jako Nobody Caribou.

Przed wydaniem rozkazu CBC podała jednak, że 14,6 z 20,7 BTC zostało już rozdysponowane do 101 osobnych, niezidentyfikowanych w tym momencie portfeli.

Przypuszczalnie były to portfele, z których Nobody Caribou rozdawał kierowcom ciężarówek partie po 0,144 BTC. Według St. Louisa, władzom udało się przejąć zaledwie 5,9 BTC.

Kanadyjskie władze tropią Bitcoina

Kanadyjska Królewska Policja Konna (Royal Canadian Mounted Police, RCMP) nadal twierdzi, że może przechwytywać i śledzić pierwotną kryptowalutę. W oświadczeniu dla CBC przekazała:

W ramach swoich możliwości i planów walki z przestępczością kryptowalutową i śledzenia transakcji związanych z przestępczością, RCMP generalnie korzysta z różnych procedur policyjnych, a także współpracuje z odpowiednimi partnerami w zakresie egzekwowania prawa.

Jednak, jak wyjaśnia Mathew Burgoyne, kanadyjski prawnik specjalizujący się w walutach cyfrowych, próba zamrożenia Bitcoinów należących do nieznanych posiadaczy może okazać się o wiele bardziej skomplikowana niż w przypadku St. Powiedział on dla CBC:

Ograniczeniem jest to, że kryptowaluta może być po prostu przeniesiona na inny adres portfela, który nie jest zamrożony. i może być dalej przenoszona w celu ukrycia oryginalnego źródła lub w celu usunięcia środków z portfela, który został zamrożony, na tyle, na ile jest to możliwe.

konfiskata bitcoinów
reklama
reklama