JPMorgan: Przyjęcie BTC przez Salwador może przeciążyć sieć | Wiadomości | CrypS.

JPMorgan: Przyjęcie BTC przez Salwador może przeciążyć sieć

Zerelik Maciej
salwador bitcoin

Zespół analityków JPMorgan wyraził obawy dotyczące zwiększonej presji na sieć Bitcoina, którą może wywołać szeroka adopcja w Salwadorze.

Według zespołu analityków JPMorgan, zaangażowanie Salwadoru w Bitcoina może spowodować problemy w sieci.

Bloomberg poinformował o notatce, którą bank opublikował w czwartek. Podkreśla ona obawy związane z brakiem płynności sieci Bitcoina. Ponad 90% wszystkich monet nie poruszało się od ponad roku, z „znaczącą i rosnącą frakcją utrzymywaną przez portfele o niewielkim obrocie”. Oprócz zmniejszającej się ilości monet zdolnych do zapewnienia płynności, zwiększona adopcja w Salwadorze zajęłaby znaczny kawałek istniejącego wolumenu transakcji. W raporcie stwierdzono:

Codzienna aktywność płatnicza w Salwadorze stanowiłaby ~4% niedawnego wolumenu transakcji on-chain i ponad 1% całkowitej wartości tokenów, które zostały przeniesione między portfelami w ciągu ostatniego roku.

Raport kończy się stwierdzeniem, że zmniejszona płynność i zwiększone codzienne użytkowanie mogą przynieść znaczące ograniczenia potencjału sieci Bitcoina jako medium wymiany.

Jednak, aby rozwiązać niektóre z problemów poruszonych w raporcie JPMorgan w życie wprowadzane są już pewne mechanizmy. Jednym z przykładów są sieci skalujące warstwy 2, które mogą zmniejszyć zatory na blockchainie Bitcoina, jednocześnie obniżając opłaty za transfer środków. W Salwadorze sieci warstwy 2, takie jak Lightning i RSK, zostały już zaadoptowane przez takie inicjatywy jak Bitcoin Beach.

Prezydent Nayib Bukele potwierdził również, że rząd Salwadoru uruchomi swój własny portfel Bitcoin o nazwie Chivo (każdy dorosły obywatel będzie uprawniony do otrzymania airdropu wartego 30 dolarów w BTC). Celem wspieranego przez rząd portfela będzie włączenie rozwiązań skalowania warstwy 2 i umożliwienie użytkownikom wysyłania Bitcoina i dolarów amerykańskich za darmo.

Póki co nic nie zostało sfinalizowane i nadal istnieje wiele niewiadomych dotyczących adopcji Bitcoina w Salwadorze. Prawdziwym pytaniem jest jednak, czy rząd Salwadoru będzie w stanie wystarczająco przygotować kraj przed wejściem w życie prawa czyniącego Bitcoin prawnym środkiem płatniczym.

salwador bitcoin
reklama
reklama