JPMorgan: Przyjęcie BTC przez Salwador może przeciążyć sieć | Wiadomości | CrypS.

JPMorgan: Przyjęcie BTC przez Salwador może przeciążyć sieć

Maciej Żerelik
salwador bitcoin

Zespół analityków JPMorgan wyraził obawy dotyczące zwiększonej presji na sieć Bitcoina, którą może wywołać szeroka adopcja w Salwadorze.

Według zespołu analityków JPMorgan, zaangażowanie Salwadoru w Bitcoina może spowodować problemy w sieci.

Bloomberg poinformował o notatce, którą bank opublikował w czwartek. Podkreśla ona obawy związane z brakiem płynności sieci Bitcoina. Ponad 90% wszystkich monet nie poruszało się od ponad roku, z „znaczącą i rosnącą frakcją utrzymywaną przez portfele o niewielkim obrocie”. Oprócz zmniejszającej się ilości monet zdolnych do zapewnienia płynności, zwiększona adopcja w Salwadorze zajęłaby znaczny kawałek istniejącego wolumenu transakcji. W raporcie stwierdzono:

Codzienna aktywność płatnicza w Salwadorze stanowiłaby ~4% niedawnego wolumenu transakcji on-chain i ponad 1% całkowitej wartości tokenów, które zostały przeniesione między portfelami w ciągu ostatniego roku.

Raport kończy się stwierdzeniem, że zmniejszona płynność i zwiększone codzienne użytkowanie mogą przynieść znaczące ograniczenia potencjału sieci Bitcoina jako medium wymiany.

Jednak, aby rozwiązać niektóre z problemów poruszonych w raporcie JPMorgan w życie wprowadzane są już pewne mechanizmy. Jednym z przykładów są sieci skalujące warstwy 2, które mogą zmniejszyć zatory na blockchainie Bitcoina, jednocześnie obniżając opłaty za transfer środków. W Salwadorze sieci warstwy 2, takie jak Lightning i RSK, zostały już zaadoptowane przez takie inicjatywy jak Bitcoin Beach.

Prezydent Nayib Bukele potwierdził również, że rząd Salwadoru uruchomi swój własny portfel Bitcoin o nazwie Chivo (każdy dorosły obywatel będzie uprawniony do otrzymania airdropu wartego 30 dolarów w BTC). Celem wspieranego przez rząd portfela będzie włączenie rozwiązań skalowania warstwy 2 i umożliwienie użytkownikom wysyłania Bitcoina i dolarów amerykańskich za darmo.

Póki co nic nie zostało sfinalizowane i nadal istnieje wiele niewiadomych dotyczących adopcji Bitcoina w Salwadorze. Prawdziwym pytaniem jest jednak, czy rząd Salwadoru będzie w stanie wystarczająco przygotować kraj przed wejściem w życie prawa czyniącego Bitcoin prawnym środkiem płatniczym.

salwador bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.