Jerome Powell: CBDC i stablecoiny mogą współistnieć | Wiadomości | CrypS.

Jerome Powell: CBDC i stablecoiny mogą współistnieć

Mariusz Przepiórka
Stablecoiny w kręgu zainteresowania Rezerwy Federalnej

Szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell wydaje się zmieniać zdanie w sprawie relacji pomiędzy CBDC a stablecoinami. Podczas przesłuchania przed amerykańskim kongresem zasugerował, że oba te aktywa mogą współistnieć, a CBDC nie zastąpi stablecoinów.

Powell omówił możliwość emisji CBDC przez Rezerwę Federalną podczas wtorkowego przesłuchania w sprawie jego ponownej nominacji na stanowiska szefa Fed. Republikański senator Pat Toomey – znany zwolennik kryptowalut – zapytał Powella, czy emisja CBDC przez Fed wykluczyłaby istnienie „dobrze uregulowanych, prywatnie emitowanych stablecoinów”. Powell odpowiedział krótko, że nie.

Sprzeczne stanowiska w sprawie stablecoinów

To znacznie łagodniejsze stanowisko niż to, które Powell wygłaszał w ubiegłym roku. W lipcu 2021 sugerował, że główną korzyścią z wprowadzenia CBDC byłoby zastąpienie kryptowalut – w tym stablecoinów. Szef Fed podkreślił jednak, że nie ma zamiaru całkowicie zakazać innych kryptowalut, odcinając się od chińskiego podejścia regulacyjnego.

Stablecoiny są obecnie gorącym tematem wśród regulatorów. Zarówno liderzy branży, jak i kongresmeni przedstawili w ubiegłym miesiącu sprzeczne stanowiska. Branża kryptowalutowa uważa stablecoiny za uzupełnienie systemu finansowego, natomiast Maxine Waters zasugerowała, że mogą one stanowić zagrożenie dla dolara amerykańskiego. Nie brakuje również obaw, że stablecoiny mogłyby zostać sklasyfikowane jako papiery wartościowe.

Fed opublikuje raport o branży kryptowalutowej

Powell zapowiedział, również, że Rezerwa Federalna opracowała raport dotyczący branży kryptowalutowej, który zostanie opublikowany w najbliższych tygodniach. Może on być podstawą planowanych zmian w prawie, które obejmą kryptowaluty. Najszerzej omawianym tematem była najwyższa od blisko 40 lat inflacja oraz plany dotyczące jej ograniczenia. Powell wskazał tutaj, że konieczna będzie zmiana polityki monetarnej.

Szef Rezerwy Federalnej bronił się również przed zarzutami utrudniania działalności firmom kryptowalutowym z Wyoming, takim jak Kraken i Avanti. Senator Cynthia Lummis z Wyoming zarzuciła Powellowi, że Fed niesprawiedliwie traktuje firmy SPDI (Special Purpose Depository Institutions) zarejestrowane w tym stanie. To nowy rodzaj podmiotu, który musi uzyskać akceptację Fed, która jednak do tej pory nie rozpatrzyła wniosków złożonych przez firmy zarejestrowane w 2020 roku. Powell tłumaczył się tym, że sprawa jest bezprecedensowa i wymaga bardzo uważnej analizy.

Stablecoiny w kręgu zainteresowania Rezerwy Federalnej
reklama
reklama