Jerome Powell: CBDC i stablecoiny mogą współistnieć | Wiadomości | CrypS.

Jerome Powell: CBDC i stablecoiny mogą współistnieć

Mariusz Przepiórka
Stablecoiny w kręgu zainteresowania Rezerwy Federalnej

Szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell wydaje się zmieniać zdanie w sprawie relacji pomiędzy CBDC a stablecoinami. Podczas przesłuchania przed amerykańskim kongresem zasugerował, że oba te aktywa mogą współistnieć, a CBDC nie zastąpi stablecoinów.

Powell omówił możliwość emisji CBDC przez Rezerwę Federalną podczas wtorkowego przesłuchania w sprawie jego ponownej nominacji na stanowiska szefa Fed. Republikański senator Pat Toomey – znany zwolennik kryptowalut – zapytał Powella, czy emisja CBDC przez Fed wykluczyłaby istnienie „dobrze uregulowanych, prywatnie emitowanych stablecoinów”. Powell odpowiedział krótko, że nie.

Sprzeczne stanowiska w sprawie stablecoinów

To znacznie łagodniejsze stanowisko niż to, które Powell wygłaszał w ubiegłym roku. W lipcu 2021 sugerował, że główną korzyścią z wprowadzenia CBDC byłoby zastąpienie kryptowalut – w tym stablecoinów. Szef Fed podkreślił jednak, że nie ma zamiaru całkowicie zakazać innych kryptowalut, odcinając się od chińskiego podejścia regulacyjnego.

Stablecoiny są obecnie gorącym tematem wśród regulatorów. Zarówno liderzy branży, jak i kongresmeni przedstawili w ubiegłym miesiącu sprzeczne stanowiska. Branża kryptowalutowa uważa stablecoiny za uzupełnienie systemu finansowego, natomiast Maxine Waters zasugerowała, że mogą one stanowić zagrożenie dla dolara amerykańskiego. Nie brakuje również obaw, że stablecoiny mogłyby zostać sklasyfikowane jako papiery wartościowe.

Fed opublikuje raport o branży kryptowalutowej

Powell zapowiedział, również, że Rezerwa Federalna opracowała raport dotyczący branży kryptowalutowej, który zostanie opublikowany w najbliższych tygodniach. Może on być podstawą planowanych zmian w prawie, które obejmą kryptowaluty. Najszerzej omawianym tematem była najwyższa od blisko 40 lat inflacja oraz plany dotyczące jej ograniczenia. Powell wskazał tutaj, że konieczna będzie zmiana polityki monetarnej.

Szef Rezerwy Federalnej bronił się również przed zarzutami utrudniania działalności firmom kryptowalutowym z Wyoming, takim jak Kraken i Avanti. Senator Cynthia Lummis z Wyoming zarzuciła Powellowi, że Fed niesprawiedliwie traktuje firmy SPDI (Special Purpose Depository Institutions) zarejestrowane w tym stanie. To nowy rodzaj podmiotu, który musi uzyskać akceptację Fed, która jednak do tej pory nie rozpatrzyła wniosków złożonych przez firmy zarejestrowane w 2020 roku. Powell tłumaczył się tym, że sprawa jest bezprecedensowa i wymaga bardzo uważnej analizy.

Stablecoiny w kręgu zainteresowania Rezerwy Federalnejreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.