Japońska policja aresztuje twórców krypto oszustwa opiewanego na 55 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Japońska policja aresztuje twórców krypto oszustwa opiewanego na 55 mln USD

Konrad Juszczyk
Japońska policja

Czterech mężczyzn zostało aresztowanych w prefekturze Aichi za rzekome prowadzenie oszukańczego programu kryptograficznego, który przyciągnął 20 000 japońskich inwestorów i zebrał 6 miliardów jenów (ok. 55 milionów dolarów).

Krypto-oszustwo wyszło na jaw

Czterech twórców „Projektu Oz” zostało wczoraj aresztowanych po oszukiwaniu inwestorów w całej Japonii przez co najmniej ostatnie cztery lata. Według śledczych grupa stojąca za oszustwem zgarnęła około 6 miliardów dolarów (55 milionów dolarów) od około 20 000 inwestorów. Według śledczych aresztowani mężczyźni to Shoji Ishida (59 lat), Yukihiro Yamashita (61 lat), Takuya Hashiyada (46 lat) i Masamichi Toshima (52 lat).

Projekt Oz obiecywał, że zautomatyzowany, oparty na sztucznej inteligencji system spowoduje, że inwestorzy otrzymają z powrotem całość włożonej inwestycji, z zapewnionymi zyskami w wysokości 2,5-krotnej wartości włożonej kwoty w ciągu czterech miesięcy. Japoński portal informacyjny Asahi poinformował, że kilku inwestorów w scam wniosło pozwy cywilne, domagając się odszkodowania.

Jeden z członków grupy przestępczej prowadził seminaria i briefingi dla uczestników, zachęcając ich do angażowania się w projekt za pomocą japońskiej aplikacji do przesyłania wiadomości LINE. Uważa się, że ta strategia zachęciła wielu uczestników do włączenia swoich przyjaciół i krewnych do programu. Ponoć policja przeszukuje nieruchomości podejrzanych w poszukiwaniu dalszych dowodów.

Japońska policja
reklama
reklama