Japońska policja aresztuje twórców krypto oszustwa opiewanego na 55 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Japońska policja aresztuje twórców krypto oszustwa opiewanego na 55 mln USD

Konrad Juszczyk
Japońska policja

Czterech mężczyzn zostało aresztowanych w prefekturze Aichi za rzekome prowadzenie oszukańczego programu kryptograficznego, który przyciągnął 20 000 japońskich inwestorów i zebrał 6 miliardów jenów (ok. 55 milionów dolarów).

Krypto-oszustwo wyszło na jaw

Czterech twórców „Projektu Oz” zostało wczoraj aresztowanych po oszukiwaniu inwestorów w całej Japonii przez co najmniej ostatnie cztery lata. Według śledczych grupa stojąca za oszustwem zgarnęła około 6 miliardów dolarów (55 milionów dolarów) od około 20 000 inwestorów. Według śledczych aresztowani mężczyźni to Shoji Ishida (59 lat), Yukihiro Yamashita (61 lat), Takuya Hashiyada (46 lat) i Masamichi Toshima (52 lat).

Projekt Oz obiecywał, że zautomatyzowany, oparty na sztucznej inteligencji system spowoduje, że inwestorzy otrzymają z powrotem całość włożonej inwestycji, z zapewnionymi zyskami w wysokości 2,5-krotnej wartości włożonej kwoty w ciągu czterech miesięcy. Japoński portal informacyjny Asahi poinformował, że kilku inwestorów w scam wniosło pozwy cywilne, domagając się odszkodowania.

Jeden z członków grupy przestępczej prowadził seminaria i briefingi dla uczestników, zachęcając ich do angażowania się w projekt za pomocą japońskiej aplikacji do przesyłania wiadomości LINE. Uważa się, że ta strategia zachęciła wielu uczestników do włączenia swoich przyjaciół i krewnych do programu. Ponoć policja przeszukuje nieruchomości podejrzanych w poszukiwaniu dalszych dowodów.

Japońska policjareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.