Islandia dodaje mining BTC do listy branż borykających się z ograniczeniami energii | Wiadomości | CrypS.

Islandia dodaje mining BTC do listy branż borykających się z ograniczeniami energii

Zerelik Maciej
firmy wydobywające bitcoina zapewniły lepsze zwroty niż sam bitcoin

Islandia cierpi na niedobór energii elektrycznej, co skłoniło kraj do ograniczenia dostaw dla niektórych branż. Według Bloomberga jedną z nich jest mining Bitcoina.

Główny dostawca usług komunalnych w kraju, Landsvirkjun, podobno zmniejsza dostawy energii do hut aluminium, centrów danych, fabryk mączki rybnej i właśnie kopalni BTC.

Według wiceprezesa ds. sprzedaży i obsługi klienta w Landsvirkjun, Tinna Traustadottir, kluczową rolę w podjęciu decyzji odegrał rekordowy popyt.

Jest to najnowsze z długiej linii wyzwań dla przemysłu wydobywczego Bitcoin w regionie nordyckim. Region ten niechętnie zezwala na wykorzystanie zasobów energii odnawialnej przez branżę cyfrowych aktywów.

Islandia, Skandynawia i Bitcoin

Górnicy Bitcoina dotarli do Islandii i innych krajów nordyckich w pogoni za tanią energią elektryczną. Do tej pory w krajach tych swoje siedziby założyły firmy takie jak Hive Blockchain, Genesis Mining i Bitfury.

Pomimo atrakcyjności, jego urzędnicy odpowiedzialni za energetykę nie są zbyt chętni do adopcji górnictwa. Hordur Arnarson, dyrektor generalny Landsvirkjun ostrzegł na początku tego roku:

W 2021 i 2022 roku może być bardzo mało nadwyżki energii. Ze względu na kwestie klimatyczne widzimy wiele bardzo interesujących segmentów, które szybko się rozwijają, a kilka z nich potrzebuje energii elektrycznej.

W innym kraju, rosnący krypto trend skłonił urzędników do zakazania energochłonnego wydobywania kryptowalut. Finansinspektionen, organ nadzoru finansowego w Szwecji, zrobił to w listopadzie tego roku. Regulator twierdził wtedy:

Szwecja potrzebuje energii odnawialnej ukierunkowanej przez producentów aktywów kryptowalutowych do transformacji klimatycznej naszych podstawowych usług, a zwiększone wykorzystanie przez górników zagraża naszej zdolności do spełnienia Porozumienia Paryskiego. Energochłonne wydobywanie aktywów kryptowalutowych powinno być zatem zabronione”.

firmy wydobywające bitcoina zapewniły lepsze zwroty niż sam bitcoin
reklama
reklama