IRS i DEA zamierzają kupić licencję Coinbase Analytics | Wiadomości | CrypS.

IRS i DEA zamierzają kupić licencję Coinbase Analytics

Mariusz Przepiórka
IRS - usa podatki

Portal kryptowalutowy The Block poinformował, że Coinbase zamierza sprzedać licencję na swą platformę analityczną amerykańskim agencjom: U.S. Drug Enforcement Administration (DEA) i Internal Revenue Service (IRS). Autorzy The Block wyciągnęli takie wnioski z lektury dokumentów udostępnionych w kwietniu i maju przez powyższe urzędy,

IRS, czyli amerykański urząd podatkowy, tłumaczy chęć zakupu platformy analitycznej tym, że obecnie przestępcy coraz częściej korzystają z kryptowalut innych niż bitcoin. Zdaniem IRS Coinbase Analytics pozwoli na prowadzenie analizy i śledzenie przepływów kryptowalutowych na wielu blockchainach, z których korzystają nieuczciwi aktorzy.

Co ciekawe, IRS w swym dokumencie łączy Coinbase Analytics z wywiadowczą agencją Neutrino, którą Coinbase kupiła w 2019 roku. Przejęcie to wzbudziło spore kontrowersje, gdyż założyciele Neutrino byli zaangażowani we włoską firmę Hacking Team. Coinbase zapewniała wówczas, że zakończy współpracę z osobami związanymi z tą spółką.

Podobną motywacją kieruje się DEA. Zdaniem tego urzędu narzędzie Coinbase Analytics pozwoli śledczym na postawienie tamy anonimizacji związanej z cyfrowymi walutami i ułatwi ustalenie ich adresów. DEA w swym dokumencie informuje również, że bez takiego zaawansowanego narzędzia śledzenie przepływów pieniędzy nie będzie możliwe.

Rzecznik giełdy Coinbase w rozmowie z The Block zapewnił, że informacje udostępniane przez Coinbase Analytics nie wywodzą się z wewnętrznej bazy danych giełdy. Dane Coinbase Analytics pochodzą w całości z zewnętrznych, publicznie dostępnych źródeł i nie obejmują informacji pozwalających na identyfikację konkretnej osoby. Kwota, jaką Coinbase może otrzymać za udostępnienie licencji amerykańskim urzędom pozostaje tajemnicą. Specyfikacja DEA wskazuje jedynie, że wartość umowy nie powinna przekroczyć poziomu 250 tys. USD.

IRS - usa podatki
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.