IRD rozpocznie kontrolę inwestorów kryptowalutowych | Wiadomości | CrypS.

IRD rozpocznie kontrolę inwestorów kryptowalutowych

Mariusz Przepiórka
ird - nowozelandzki urząd podatkowy chce danych na temat obywateli posługujących się kryptowalutami

Urząd Skarbowy Nowej Zelandii (IRD) z coraz większą uwagą przygląda się inwestorom kryptowalutowym. W opublikowanym niedawno komunikacie, władze skarbowe tego kraju poinformowały, że zwróciły się do firm kryptowalutowych z wnioskiem o udostępnienie danych ich klientów. Zakres informacji obejmuje dane osobowe klientów oraz rodzaj i wartość kryptoaktywów, które posiadają na rachunkach w danej firmie.

IRD wskazuje w swym komunikacie, że informacje te przyczynią się do lepszego zrozumienia rynku kryptowalutowego w Nowej Zelandii. To z kolei ma wpłynąć na wyższy poziom pomocy, jaki urzędnicy IRD mogą oferować podatnikom we właściwym rozliczeniu się ze swoich dochodów.

Firmy rozczarowane decyzją IRD

Janine Grainger, prezes Easy Crypto, przyznała, że jest rozczarowana decyzją IRS, choć z pewnością nie jest to zaskoczenie. Zdaniem Grainger, władze podatkowe jedynie rozszerzają swą sieć instrumentów podlegających opodatkowaniu. Liczba mieszkańców Nowej Zelandii zainteresowanych branżą kryptowalutową systematycznie rośnie, stąd też wzrost zainteresowania ze strony władz podatkowych. Ruch ze strony IRD Grainger uznała jednak za duże rozczarowanie.

– Prywatność jest dla nas naprawdę ważna. Jednymi z istotnych cech charakterystycznych kryptowalut są szeroko pojęta wolność, autonomia i prywatność. Wiele osób może pomyśleć, że skoro nie mam nic do ukrycia, to czemu mam się tym przejmować? Problem w tym, że prywatność nie ma służyć tym, którzy mają coś do ukrycia. Prywatność ma zapewnić, że żyjemy w sprawiedliwym, otwarty i wolnym społeczeństwie – powiedziała Grainger.

Zapewniła jednak, że Easy Crypto spełni prośbę IRD, jeśli uzna, że nie ma podstaw prawnych do odmowy przekazania wskazanych informacji. IRD dopiero niedawno rozpoczęła wysyłanie wniosków, więc trudno powiedzieć w jaki sposób odniosą się do niego inne firmy. Urząd podkreśla jednak, że jeśli podatnicy nie będą pewni, czy właściwie wykazali swoje dochody, mogą dobrowolnie ujawnić je IRD. Wcześniej w tym miesiącu IRD opublikował nowe wytyczne w zakresie opodatkowania kryptowalut.

ird - nowozelandzki urząd podatkowy chce danych na temat obywateli posługujących się kryptowalutami
reklama
reklama