Irański parlamentarzysta: niech bank centralny nadozruje BTC jak pieniądze | Wiadomości | CrypS.

Irański parlamentarzysta: niech bank centralny nadozruje BTC jak pieniądze

Marek Lesiuk
parlament perski

Muhammad Husajn Farhangi, deputowany Islamskiego Parlamentu Iranu, we wtorkowym przemówieniu przed swoją izbą wezwał do objęcia obrotu kryptowalutowego nadzorem banku centralnego.

Według słów parlamentarzysty, Abdulnasser Hemmati, gubernator Centralnego Banku Iranu, powinien podjąć kroki w celu roztoczenia nadzoru swojej instytucji nad operacjami denominowanymi w bitcoinach, na zasadzie podobnej, na jakiej bank centralny nadzoruje obrót normalnej waluty.

Farhangi, członek parlamentarnej komisji przemysłu i górnictwa, uznał za niezrozumiałe, iż – biorąc pod uwagę fakt, że emisja i nadzór obiegu pieniądza stanowi kompetencję wspomnianego banku – kryptowaluty (spełniające jego zdaniem tę samą funkcję) znajdują się w gestii Ministerstwa Przemysłu, Górnictwa i Handlu.

Co więcej, nie omieszkał on także wypomnieć kręgom rządowym, że w dalszym ciągu nie doceniają one idei i potencjału cyberaktywów, mimo pewnego postępu w tej dziedzinie. To ostatnie twierdzenie w istocie ma pewne podstawy – irańska polityka względem kryptowalut pełna jest sprzeczności – niemniej krytykę tę należałoby odnieść także względem irańskiego parlamentu.

parlament perski
reklama
reklama