Irańska giełda Bitisis exit scamem | Wiadomości | CrypS.

Irańska giełda Bitisis exit scamem

Michał Misiura
haker w kapturze

Jak donosi portal 8BTC, chińska policja wszczęła postępowanie w sprawie giełdy kryptowalut Bitisis, która okazała się oszustwem przy wyjściu. Platforma nagle zakończyła działanie i przelała środki klientów na 3 portfele kryptowalut

Osoby stojące za nieuczciwą giełdą, nie cieszyły się jednak długo wyprowadzonymi kryptowalutami. Trafiły one do portfeli dużej giełdy kryptowalut (niewymieniona z nazwy), która zamroziła je na wniosek użytkowników. Dzięki szybkiej reakcji poszkodowanych, pracownicy platformy przeanalizowali łańcuch bloków i potwierdzili, że środki mogą mieć związek z przestępstwem.

Marketing i fałszywe obietnice

Bitisis zdobywało klientów dzięki fałszywej historii, według której miało być dobrym miejscem do zarabiania poprzez arbitraż. Jako dodatkową zachętę użyto marketingu afiliacyjnego, czyli bonusy za pomoc w zdobywaniu nowych klientów. Zmasowana akcja marketingowa wzięła na cel czołowe chińskie media społecznościowe – Baidu, Zhihu i Tieba.

Postawiona przez oszustów strona giełdy była bardzo dobrze zoptymalizowana i pozycjonowana, tak aby potencjalni klienci mogli łatwo natrafić w sieci na jej komunikaty prasowe oraz materiały promocyjne.

Bitisis oferował natywne tokeny IRRT, które miały być odpowiednikiem Tethera (USDT). Klienci napotykali jednak na duże problemy w momencie gdy chcieli wypłacić swoje środki. Wtedy stawali przed koniecznością przejścia przez weryfikację, dzięki której oszuści zdobywali wrażliwe dane osobowe.

Międzynarodowa siatka fałszywych giełd

Zdaniem dziennikarzy portalu wiele wskazuje na to, że Bitisis wcale nie było irańską giełdą, a jej operator pochodził z Chin. Na wczesnych etapach działalności platforma była hostowana z serwera chmurowego Alibaba. Także jej marketing był kierowany wyłącznie na chiński rynek.

Jak wskazuje 8BTC, operator Bitisis może być człowiekiem związanym z siatką SCAM’ów, obsługującą wiele nieuczciwych giełd kryptowalut. Świadczyć o tym mają m.in. podobieństwa w dystrybuowanych materiałach, schemacie działania i platformach kilku innych podmiotów. Jako przykład podano wenezuelską giełdę Bit-Ven, która jest wierną kopią Bitisis.

Źródło: 8BTC

haker w kapturze
reklama
reklama