Inwestorzy z Hong Kongu stracili 50 mln USD na krypto scamach | Wiadomości | CrypS.

Inwestorzy z Hong Kongu stracili 50 mln USD na krypto scamach

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
hong kong

Oszustwa kryptowalutowe były podobno jednym z najczęstszych cyberprzestępstw w Hongkongu w pierwszej połowie 2022 r. Aż 25% dotyczyło aktywów cyfrowych.


Liczba scamów może być wyjaśniona przez rosnące zainteresowanie kryptowalutami wykazywane przez wielu mieszkańców Hongkongu. Niedawne badanie sklasyfikowało to państwo jako najbardziej gotowy na kryptowaluty naród na całym świecie.

105% więcej oszustw kryptowalutowych niż w pierwszej połowie 2021 r.

Według relacji South China Morning Post, od początku stycznia do końca czerwca tego roku w Hongkongu miało miejsce 10 613 cyberataków. 798 z nich to scamy związane z kryptowalutami. Oznacza to wzrost o 105% biorąc pod uwagę ten sam okres w roku 2021.

Napastnicy wydrenowali 387,9 mln HK (około 50 mln USD) od firm i osób prywatnych z Hongkongu. Jest to spory wzrost w porównaniu z 21 mln USD skradzionymi w I półroczu 2021 r.

Jedną z takich ofiar była 30-letnia kobieta o imieniu Fan, która zarządza kantorem. Kilka miesięcy temu otrzymała wiadomość na WhatsApp od anonimowej osoby, która przedstawiła się jako szef platformy aktywów cyfrowych. Przestępca zwabił ją do zainwestowania około 280 tysięcy dolarów w Tether (USDT). W raporcie organów ścigania możemy przeczytać:

Pierwsze cztery transakcje wymiany [kryptowaluty] Tether przebiegły bezproblemowo. Ofiara otrzymała 2,7 mln HK$, co obejmowało zapłatę dla niej za usługę wymiany, którą świadczyła oszustowi. Do tego momentu oszust zdobył zaufanie ofiary.

Niedługo potem jednak nieuczciwy sprawca doradził Fan, aby przeniosła zgromadzone zyski do podejrzanego portfela kryptowalutowego. Nie trzeba dodawać, że straciła ona dostęp do swoich aktywów, a oszust przestał się z nią komunikować.

Policja w Hongkongu ustaliła ponadto, że oszustwa związane z aktywami cyfrowymi były jednym z trzech najpopularniejszych oszustw w kraju w pierwszej części 2022 roku. Pozostałe dwa to oszustwa związane z ofertami pracy i dotyczące zakupów online.

Hongkong wspina się po drabinie kryptowalutowej

Szybki wzrost oszustw kryptowalutowych w Hongkongu może być napędzany przez rosnący apetyt na cyfrowe aktywa, który wykazują mieszkańcy regionu. Badanie przeprowadzone w zeszłym miesiącu wykazało, że specjalny region administracyjny Chin jest najbardziej gotowym na kryptowaluty krajem na świecie.

Pierwsze miejsce było wynikiem połączenia wielu czynników, w tym przyjaznego stanowiska rządu wobec branży, liczby bitomatów i zainteresowania sektorem w przeliczeniu na mieszkańca.

Wiodąca gospodarka świata – USA – zajęła drugie miejsce, a europejskie centrum finansowe – Szwajcaria – uplasowała się na trzeciej pozycji.

hong kongreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.