Intel wchodzi w obszar wydobycia kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Intel wchodzi w obszar wydobycia kryptowalut

Mariusz Przepiórka
Intel wchodzi w obszar wydobycia kryptowalut

Firma Intel, gigant z branży półprzewodników, poinformowała o uruchomieniu swej pierwszej inicjatywy związanej z wydobyciem kryptowalut. Spółka ujawniła, że jeszcze w tym roku projekty Argo Blockchain i Block otrzymają pierwsze chipy Intela służące do wydobywania kryptowalut.

W piątkowym wpisie na firmowym blogu starszy wiceprezes i dyrektor generalny Intel Accelerated Computing Systems and Graphics Group Raja M. Koduri wskazał, że firma włączy się w technologię blockchain z „planem wytworzenia energooszczędnych akceleratorów”. Koduri powiedział, że firma ma świadomość, że blockchainy zużywają dużo energii, dlatego postanowiła skoncentrować się na energooszczędnych technologiach obliczeniowych na dużą skalę.

W styczniu Intel po raz pierwszy ujawnił, że pracuje nad górniczym układem scalonym ASIC (Application Specific Integrated Circuit) o nazwie „Bonanza Mine”, gdy informacja o tym produkcie znalazła się w programie nadchodzącej konferencji poświęconej półprzewodnikom. Umowę na zakup układów ASIC firmy Intel potwierdził już rzecznik prasowy Argo. Plany zakupu ma również spółka Griid Infrastructure.

Plany nie wpłyną na dostawy obecnych produktów

Górnicze układy ASIC będą oferować „1000 razy lepszą wydajność z jednego wata niż procesory graficzne głównego nurtu w przypadku wydobycia opartego na SHA-256”, napisał Koduri. Duże, profesjonalne firmy wydobywcze wykorzystują jednak głównie układy ASIC, więc porównanie z procesorami graficznymi (GPU) może nie być dla nich tak istotne.

Chipy są zbudowane z niewielkiej ilości krzemu, więc nie wpłynie to na dostawy obecnych produktów Intela, zauważył Koduri. Firma Intel poinformowała również o powołaniu Custom Compute Group w ramach jednostki Accelerated Computing Systems and Graphics, która będzie tworzyć niestandardowe platformy krzemowe dla sieci blockchain i innych rodzajów obliczeń.

Block, kierowany przez założyciela Twittera Jacka Dorseya, buduje system wydobywania bitcoinów o otwartym kodzie źródłowym, chcąc w ten sposób uzyskać większy stopień decentralizacji sieci.

Intel wchodzi w obszar wydobycia kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.