Hongkong zamierza znieść zakaz handlu kryptowalutami dla klientów detalicznych | Wiadomości | CrypS.

Hongkong zamierza znieść zakaz handlu kryptowalutami dla klientów detalicznych

Redaktor: Michał Misiura
Hongkong regulacje stablecoinów

Regulator Hongkongu (SFC) przedstawił propozycję złagodzenia zasad zakazujących inwestorom detalicznym kupowania kryptowalut na licencjonowanych platformach.


Zakaz był tematem debaty w organie ustawodawczym Hongkongu, wynikającej z nacisków ustawodawcy na regulatora, aby złagodzić istniejące zasady. Przyczyną takiego stanowiska lokalnych polityków jest fakt, że inwestorzy i tak kupowali i sprzedawali kryptowaluty na zagranicznych nieregulowanych giełdach, takich jak m.in. FTX.

Regulator ogłosił również, że wszystkie platformy handlu kryptowalutami działające w Hongkongu muszą zostać zatwierdzone przez Securties and Futures Commission (SFC) do czerwca 2024 r. W przeciwnym razie będą musiały zamknąć swoją działalność dla miejscowych użytkowników. Regulator zapowiedział zdecydowane działania w tej sprawie.

Doradca giełdy Huobi Justin Sun potwierdził, że spółka utworzy nową platformę handlową, która będzie ubiegać się o licencję SFC na działalność w Hongkongu.

Konsultacje trwają do 31 marca

Władze Hongkongu opowiadają się za zmianami, ponieważ chcą zapewnić Hongkongowi pozycję centrum finansowego dla aktywów cyfrowych. Bank centralny Hongkongu w zeszłym tygodniu wyemitował pierwsze na świecie tokenizowane zielone obligacje, zbierając około 100 mln USD na inwestycje w technologię czystej energii i powiązane z nią projekty.

W ubiegłym roku Hongkong wprowadził nowe obowiązkowe przepisy licencyjne dla scentralizowanych dostawców usług kryptowalutowych, które wchodzą w życie 1 czerwca. SFC potwierdziła w poniedziałek, że szuka „lepszej równowagi między ochroną inwestorów a rozwojem rynku”.

Branża i eksperci mogą wypowiedzieć się na temat proponowanych zasad do 31 marca bieżącego roku.

Regulator zasugerował również, że tylko największe kryptowaluty będą dostępne dla klientów detalicznych. Konsultacje obejmują wymagania dotyczące dopuszczenia tokenów i wskazują, że „kwalifikujące się aktywa wirtualne o dużej kapitalizacji” muszą spełniać określone kryteria rynkowe określone przez co najmniej dwóch niezależnych dostawców indeksów.

SFC poprosiła również giełdy o wyjaśnienie, które produkty pochodne kryptowalut chcą zaoferować inwestorom i dlaczego. Obecnie licencjonowane giełdy w Hongkongu nie mogą sprzedawać instrumentów pochodnych kryptowalut, ale według słów regulatora może to ulec zmianie.

Hongkong regulacje stablecoinówreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.