Holenderski minister finansów odrzuca propozycję całkowitego zakazu kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Holenderski minister finansów odrzuca propozycję całkowitego zakazu kryptowalut

Zerelik Maciej
holandia zakaz kryptowalut

Kilka dni temu informowaliśmy, że czołowy holenderski doradca ekonomiczny wezwał do całkowitego zakazu kryptowalut. Teraz swoje zdanie wyraził holenderski minister finansów, Wopke Hoekstra. Stwierdził on, że zakazanie kryptowalut niczego nie rozwiąże.

W piątkowym artykule w Het Financieele Dagblad, Pieter Hasekamp, dyrektor powiązanego z rządem Biura Analiz Polityki Gospodarczej, wezwał do „całkowitego zakazu produkcji, handlu, a nawet posiadania kryptowalut” w Holandii.

Kryptowaluty wykazują wszystkie cechy 'złego pieniądza’: niejasne pochodzenie, niepewna wycena, podejrzane praktyki handlowe. Ich anonimowość czyni je użytecznymi dla przestępców. Nie są też dobre jako pieniądze, zawodzą jako jednostki rozliczeniowe, środki płatnicze i magazyn wartości.

– argumentował.

Minister Hoekstra rozumie obawy Hasekampa związane z kryptowalutami. Stwierdził jednak, że zamiast wprowadzania całkowitego zakazu, takiego jak zaproponował Hasekamp, potrzebny jest nadzór regulacyjny.

Moja obserwacja teraz jest taka, że jest to (nadróz regulacyjny) bardziej skuteczne niż całkowity zakaz w Holandii.

– powiedział minister dla holenderskiej stacji telewizyjnej RTL.

Hasekamp napisał jednak w swoim eseju, że:

Ostrożna regulacja może również spowodować odwrotny skutek: legitymizuje kryptowaluty jako produkt finansowy bona fide. Ostatnie wydarzenia pokazują, że nadszedł czas na działanie: im dłużej będziemy zwlekać, tym większe będą negatywne konsekwencje ewentualnego krachu.

Hasekamp nie ma mocy decyzyjnej w holenderskiej polityce. Jego biuro jest częścią Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Polityki Klimatycznej, a jego dyrektor jest mianowany przez ministra. Jednak jego badania są niezależne, a jego porady nie są wiążące.

holandia zakaz kryptowalut
reklama
reklama