HMRC po raz pierwszy konfiskuje tokeny NFT | Wiadomości | CrypS.

HMRC po raz pierwszy konfiskuje tokeny NFT

Mariusz Przepiórka
Rynek NFT rośnie jak na drożdżach

Brytyjski urząd podatkowy (HMRC) skonfiskował trzy tokeny NFT w ramach dochodzenia w sprawie podejrzenia oszustwa VAT obejmującego 250 fałszywych firm. Według HRMC, trzy osoby zostały aresztowane w związku z podejrzeniem o próbę wyłudzenia 1,4 mln GBP. Urząd wskazał, że jest pierwszym brytyjskim organem ścigania, który zajął tokeny NFT.

Tokeny NFT to aktywa cyfrowe, którymi można obracać, ale które nie mają materialnej postaci. Te cyfrowe tokeny, które pojawiły się na rynku w 2014 roku, można traktować jako certyfikaty własności dla wirtualnych lub fizycznych aktywów. NFT posiadają unikalny podpis cyfrowy, dzięki czemu mogą być kupowane i sprzedawane za pomocą tradycyjnej waluty lub kryptowaluty, takiej jak BTC. Bitcoin został okrzyknięty cyfrową odpowiedzią na walutę, natomiast NFT były określane jako cyfrowa odpowiedź na przedmioty kolekcjonerskie.

Oszuści stosowali wyrafinowane metody

HMRC podkreśla, że podejrzani w sprawie oszustwa zastosowali „wyrafinowane metody”, aby ukryć swoją tożsamość. Korzystali m.in. z fałszywych i skradzionych tożsamości, fałszywych adresów, przedpłaconych i niezarejestrowanych telefonów komórkowych, sieci VPN. Ponadto pod pozorem rzeczywistej działalności gospodarczej wystawiali fałszywe faktury.

Nick Sharp, zastępca dyrektora ds. przestępczości gospodarczej w HRMC, powiedział, że pierwsza konfiskata tokenów NFT służy jako ostrzeżenie dla każdego, kto myśli, że może użyć aktywów kryptowalutowych, aby ukryć pieniądze przed HMRC. – Nieustannie dostosowujemy się do nowych technologii, aby mieć pewność, że dotrzymujemy kroku działaniom, jakie podejmują przestępcy i osoby uchylające się od płacenia podatków w celu ukrycia dochodów – powiedział Sharp.

HMRC przyznaje, że uzyskał decyzję sądu pozwalającą na zatrzymanie zajętych aktywów kryptowalutowych o wartości około 5000 GBP i trzech cyfrowych dzieł sztuki NFT, które jeszcze nie zostały wycenione.

Rynek NFT rośnie jak na drożdżach
reklama
reklama