Hakerzy żądają 6 mln USD od firmy Travelex | Wiadomości | CrypS.

Hakerzy żądają 6 mln USD od firmy Travelex

Mariusz Przepiórka
Wirusy, ransomware i hakerzy

Strona internetowa spółki brokerskiej Travelex została zaatakowana przez hakerów. Do zdarzenia doszło w ostatnim dniu grudnia. Zdaniem mediów, hakerzy celowo wybrali dzień, w którym wielu pracowników spółki było na urlopie.

Atak został przeprowadzony za pomocą oprogramowania szantażującego Sodinokibi. Za odblokowanie strony hakerzy zażądali 6 mln USD. Według doniesień medialnych dodatkowym warunkiem jest dokonanie płatności w Bitcoinach, za pośrednictwem jednej ze stron zarejestrowanych w Chinach. Po ataku strona internetowa brokera została wyłączona. Obecnie znajduje się na niej oświadczenie firmy dotyczące ataku.

Travelex prowadzi działalność w ponad 30 krajach i posiada 1200 oddziałów. Większość z nich została zmuszona do powrotu do dawnych metod i ręcznego prowadzenia spraw klientów. W komunikacie opublikowanym na swej stronie internetowej Travelex informuje, że udało się zatrzymać wirusa, jednak pełna skala wyrządzonych szkód jeszcze nie jest znana. Trudno powiedzieć również, czy przy okazji ataku doszło do wycieku danych klientów. Dotychczas udało się przywrócić działanie niektórych systemów wewnętrznych i firma pracuje nad tym, by wznowić pełną funkcjonalność strony internetowej.

Wirusy, ransomware i hakerzy
reklama
reklama