Hakerzy z Rosji chcą milionów USD okupu w bitcoinie od tej firmy | Wiadomości | CrypS.

Hakerzy z Rosji chcą milionów USD okupu w bitcoinie od tej firmy

Jacek Walewski

Black Basta, rosyjska grupa hakerska, ogłosiła swój kolejny sukces. Miała zhakować systemy dużej brytyjskiej firmy wodociągowej. Teraz przekazała, że żąda okupu za zwrot wykradzionych danych.


  • Hakerzy z Black Basta z powodzeniem zaatakowali firmę Southern Water, przejmując sporo danych wrażliwych,
  • Black Basta to hakerski kolektyw, który z powodzeniem zaatakował już ponad 300 firm i osób. Zebrał w okupach ponad 100 mln USD w BTC.

Black Basta i udany atak

Black Basta nie żartuje. Jako dowód na to, że udało się zhakować systemy Southern Water, bo o tej firmie mowa, grupa udostępniła pewne dane wrażliwe, takie jak paszporty, prawa jazdy, dane pracowników oraz klientów i dokumenty firmowe. Spółka wodociągowa potwierdziła, że doszło do ataku i naruszenia systemów bezpieczeństwa, w tym do przejęcia części danych.

Owa „część danych” waży jednak aż 750 gigabajtów. O skali problemu niech świadczy to, że Southern Water świadczy usługi dostarczania wody dla 2,5 miliona klientów i usługi kanalizacyjne dla 4,7 miliona osób w południowej Anglii.

Jak na razie spółka zobowiązała się powiadomić wszelkie osoby, których dane mogły zostać skradzione, a także poinformowała o zdarzeniu rząd Wielkiej Brytanii, organy regulacyjne i Biuro Komisarza ds. Informacji (ICO). Trwa też dochodzenie dot. ataku.

Black Basta chce jednak od Southern Water okupu w BTC. Inaczej zapewne sprzeda dane w darknecie. Hakerzy z Rosji zebrali już w ramach podobnych akcji aż 107 milionów USD w bitcoinach. Mają w portfolio ataki na 329 podmiotów i osób, w tym na znane firmy, takie jak ABB, Capita, Dish Network i program emerytalny M&S.

Kolejna bitwa cyberwojny?

Czy Black Basta atakuje dla samego zarobku, czy – podobnie jak Lazarus Group – jest powiązane z rządem kraju, w którym działa.

Nie wiadomo, ale nie można tego wykluczyć. Rosja jest w końcu od lat odcinana od zachodniego kapitału przez sankcje, jakie nakładają na nią Amerykanie i ich różni sojusznicy. Ataki hakerskie mogłyby pomóc reżimowi Władimira Putina w pozyskiwaniu środków i stanowiły dodatkowe źródło dochodu rządu.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.