Haker sfałszował NFT Bepple'a warty 69 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Haker sfałszował NFT Bepple’a warty 69 mln USD

Konrad Juszczyk
Haker sfałszował NFT Bepple'a wart 69 mln USD

Haker znany pod pseudonimem Monsieur Personne stworzył fałszywą kopię najdroższego dzieła sztuki NFT „Everydays: The First 5000 Days” amerykańskiego artysty Beeple, aby obalić mit wyjątkowości i bezpieczeństwa niewymiennych tokenów.

Podróbka NFT? Czy to możliwe?

Monsieur Personne sfałszował kryptograficzny dowód własności oryginalnego dzieła sztuki opartego na NFT. Haker stworzył własny NFT na blockchainie Ethereum, który łączy się z tymi samymi danymi, co prawdziwy token artysty. Konfiguracja elementów fałszywego NFT, czyli jego identyfikator i historia transakcji są prawie identyczne jak oryginał Beeple’a. Co prawda fałszerz nie jest właścicielem oryginalnego tokena, ale zewnętrznemu obserwatorowi wydaje się, że nim jest.

Nie ma środków zapobiegających kradzieży i niewłaściwemu wykorzystaniu takich dzieł sztuki. Swoim działaniem chcę pokazać, jak absurdalna jest sytuacja z szumem wokół NFT. Posługując się przykładem najdroższego NFT, zniszczę mylącą koncepcję jego wyjątkowości i bezpieczeństwa. – napisał Monsieur Personne.

Token stworzony przez hakera nie narusza autentyczności oryginału, ale będzie go dość trudno odróżnić od prawdziwego dzieła. Na oficjalnej stronie Monsieur Personne, podał linki do platform aukcyjnych jak OpenSea, oraz Rarible, jednak oba listingi zostały zdjęte. Trudno się dziwić, ponieważ nie jest to tylko zwykła podróbka, a trudna do wykrycia kopia dzieła sprzedanego za prawie 70 milionów dolarów.

Nikt nie może zaprzeczyć, że stworzony przeze mnie NFT nie został w rzeczywistości wykonany w imieniu artysty. Twórca tokena może obiecać, że stworzy jeden NFT dla danego zasobu cyfrowego, a w rzeczywistości może go wydawać tyle razy, ile tylko chce, w dowolnym portfelu. – dodał haker.

Monsieur mówi o potrzebie lepszej infrastruktury na rynkach NFT, aby zidentyfikować zachowania fałszerzy i wyeliminować nielegalne aktywa z ich platform. Według niego platformy do handlu niewymiennymi tokenami powinny zrozumieć, że tego rodzaju problemy mogą zacząć się wydarzać na skalę masową. Warto dodać, że haker robi wszystko polubownie, starając się uczyć branżę kryptograficzną, technologii, którą wykorzystują, ponieważ według niego NFT jest odkryciem tego stulecia, jednak korporacje w imię chciwości przestały wprowadzać innowacje i ją ulepszać.

Haker sfałszował NFT Bepple'a wart 69 mln USDreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.