Google tłumaczy jak hakerzy przejęli tysiące dużych kont YouTube | Wiadomości | CrypS.

Google tłumaczy jak hakerzy przejęli tysiące dużych kont YouTube

Konrad Juszczyk
Google tłumaczy jak hakerzy przejęli tysiące dużych kont YouTube

Google rzuciło światło na falę ataków hakerskich, które zmieniły kanały twórców w oszustwa kryptowalutowe.

Raport od Google

Grupa Google Threat Analysis Group poinformowała o zapobieganiu atakom „rosyjskojęzycznych hakerów” na tysiącach kanałów YouTube. Napastnicy hakowali kanały i wykorzystywali je do tworzenia oszustw kryptowalutowych, które miały „pomnożyć zasoby interesantów”. Jednym z takich ataków padł polski youtuber Adam Wawrzyński, znany jako Fanggotten, którego kanał zmienił nazwę w tamtym momencie na „SpaceX”, chcąc wykorzystać subskrybentów do wysłania swoich aktywów cyfrowych.

Oszustwo kryptowalutowe Fangotten

Według Google, od 2019 roku hakerzy wysyłali e-maile phishingowe do użytkowników YouTube pod przykrywką próśb o współpracę. Zawarte w nich szkodliwe oprogramowanie umożliwiło cyberprzestępcom uzyskanie dostępu do plików cookie i haseł youtuberów. Oprócz gmaila kampanie phishingowe zostały przeprowadzone również w komunikatorach WhatsApp, Telegram i Discord. Wiele przejętych kanałów zostało przemianowanych na firmy technologiczne związane z kryptowalutami. Hakerzy uruchamiali następni na nich transmisje na żywo, oferując widzom udział w airdropach za wstępną opłatą lub w pomnożeniu swoich środków, po wpłaceniu danej kwoty.

Nieustannie ulepszamy nasze metody wykrywania i inwestujemy w nowe narzędzia i funkcje, które automatycznie identyfikują i powstrzymują zagrożenia takie jak to. – czytamy na blogu.

Od maja 2021 roku firma twierdzi, że wyłapała 99,6% wiadomości phishingowych na Gmailu, blokując 1,6 miliona wiadomości i 2400 szkodliwych plików, wyświetlając 62 000 ostrzeżeń na stronach phishingowych i pomyślnie przywracając 4000 kont, co stanowi około 99% wszystkich zaatakowanych twórców.

Google tłumaczy jak hakerzy przejęli tysiące dużych kont YouTube
reklama
reklama