Szef Narodowego Banku Polskiego na zorganizowanej w czwartek konferencji prasowej tłumaczył powody decyzji dot. kolejnych cięć stóp procentowych w tym roku. Adam Glapiński zapewniał, że w walce z inflacją, górą jest on, ale idą niespokojne czasy, więc trzeba jeszcze mocniej stawiać na inwestycje w złoto.
- Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła w czwartek obniżkę stóp procentowych o 0,25 punktu bazowego.
- Obecna wysokość stóp procentowych utrzymuje się na poziomie 4,5%. Nie wszyscy popierają tę decyzję.
- Glapiński zapowiedział dalsze inwestowanie przez NBP w złoto.
NBP szaleje na rynku złota, a stopy procentowe ponownie w dół
Adam Glapiński jest dla wielu ekonomistów chodzącą zagadką, bowiem sporo z podejmowanych przez niego decyzji od lat budzi zdziwienie i niezrozumienie wśród ekspertów od rynków.
Prezes Narodowego Banku Polskiego to ten typ gościa, który wydaje się nie robić nawet tyle, co dobrą miną do złej gry, ale po prostu stara się nie zauważać niektórych niepokojących sygnałów na horyzoncie.
Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o wprowadzeniu kolejnej już (czwartej) obniżki stóp procentowych o 0,25 punktu bazowego spotkała się z mieszanymi opiniami.
Wielu analityków zakładało, że jeżeli już ma dojść do następnych cięć, to wydarzy się to najszybciej w listopadzie, a tu „Jastrząb” ponownie zaskoczył.
Przypomnijmy, że w maju RPP obniżyła stopy o 0,5 punktów bazowych, a w lipcu oraz wrześniu ich redukcja wynosiła 0,25 punktów bazowych.
Łącznie obniżyliśmy stopy procentowe o 125 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną do 4,50%. To bardzo znaczące obniżenie, które zmniejsza obniżenie długu publicznego. To ponad 17 mld zł w ciągu dwóch lat. To wsparcie dla polityki rządu.
– chwalił się dziś Glapiński podczas konferencji prasowej.
Szef NBP wskazał na fakt, że inflacja za poprzedni miesiąc była identyczna, jak we wrześniu i wyniosła 2,9%. Taki wynik zadowala bank centralny, bowiem zawiera się w okolicach jego celu inflacyjnego.
Glapiński w czasie spotkania z dziennikarzami wspominał również o potrzebie dalszego inwestowania w złoto. Pod koniec sierpnia liczba posiadanego złota przez NBP stanowiła 24% wszystkich jego zgromadzonych aktywów.
Prezes tej instytucji podkreślał dziś, że jesteśmy na 12. miejscu na świecie pod względem posiadania złotego metalu.
Wartość jego zasobów w skarbcu NBP to około 240 miliardów złotych. Weźmy również pod uwagę, że złoto utrzymuje się na rekordowych historycznie poziomach, a wczoraj przekroczyło poziom 4 tys. dolarów za uncję.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
