Giełda kryptowalut przegrywa z botem i zapłaci za cofnięcie transakcji | Wiadomości | CrypS.

Giełda kryptowalut przegrywa z botem i zapłaci za cofnięcie transakcji

Michał Misiura
giełda kryptowalut quoine zapłaci za błąd - uznał sąd w singapurze

Werdykt singapurskiego sądu dotyczy unieważnienia 7 transakcji przez giełdę Quoine. Doszło do tego po błędzie, w wyniku którego kupiono bitcoiny po cenie niższej od rynkowej o 250 razy. 

Jest to przełomowy proces i werdykt. Trader stojący za botem B2C2 wygrywa z Quoine (obecnie Liquid) po tym gdy giełda arbitralnie wycofała jego 7 transakcji. Do zdarzenia doszło na początku hossy w 2017 roku. W wyniku błędu Quoine zrealizowało zlecenia B2C2, sprzedając mu 3092 bitcoiny za 309 eterów.

Transakcje odbyły się pomiędzy algorytmem giełdy i zaprogramowanymi zleceniami. W procesie nie było więc mowy o ludzkim błędzie ani o celowym działaniu tradera, który zauważył błąd i go wykorzystał. 4 z 5 sędziów Międzynarodowego Sądu Handlowego w Singapurze, przed którymi toczyła się sprawa, uznało że giełda nie powinna wycofywać zleceń. Oceniono, że transakcje odbyły się w zgodzie z umową pomiędzy Quoine a klientem i że platforma powinna zapłacić za swój błąd.

Po orzeczeniu na korzyść B2C2, sąd zdecyduje o wysokości odszkodowania, jakie zapłaci Quoine. Sprawa jest pierwszą tego typu i otwiera drogę dla innych osób chcących dochodzić swoich racji w sporach z giełdami kryptowalut.

giełda kryptowalut quoine zapłaci za błąd - uznał sąd w singapurze
reklama
reklama