Giełda kryptowalut okradziona na 55 mln USD. Hackerzy kilka godzin wcześniej dokonali innego skoku | Wiadomości | CrypS.

Giełda kryptowalut okradziona na 55 mln USD. Hackerzy kilka godzin wcześniej dokonali innego skoku

Hacker

Platformy do handlu cyfrowymi aktywami w dalszym ciągu pozostają głównym celem hackerów w tym sektorze. Obecny rok to bardzo intensywny czas dla specjalistów od exploitów, bowiem każdego miesiąca dochodzi do kilku napaści na giełdy. Wczoraj ich ofiarą padła pochodząca z Turcji – BtcTurk – z której ukradziono kilkadziesiąt milionów dolarów.


  • Giełda BtcTurk straciła około 55 mln USD w 10. różnych kryptowalutach, jednakże przeważały tokeny AVAX. W następstwie pojawienia się tych informacji kurs tego altcoina zareagował spadkami,
  • Jak przekazał CEO Binance, udało się namierzyć i zamrozić część środków. Mowa tu o kwocie 5,5 mln dolarów. Blockchainowy detektyw – ZachXBT – potwierdził, że kilka godzin wcześniej ci sami sprawcy ukradli 3,5 mln USD z kryptowalutowego kasyna.

Pracowita sobota dla hackerów

Jedna z największych giełd kryptowalut w Turcji – BtcTurk – poinformowała wczoraj (tj. 22 czerwca), że zawiesza wszystkie wpłaty i wypłaty środków ze swojej platformy. Ma to związek z dokonanym tego dnia atakiem hackerskim, w następstwie którego skradziono cyfrowe aktywa z kilku jej hot walletów.

Najwięcej środków, bowiem około 54 mln USD, które udało się wyprowadzić napastnikom, to tokeny AVAX.

Więcej o sprawie na początku informował znany blockchainowy detektyw – ZachXBT – który zdołał w krótkim czasie wyśledzić trasę pokonaną on-chain przez łup z wczorajszego napadu. Jak przekazał, tokeny zostały przetransferowane na dwie największe giełdy na świecie, czyli Binance i Coinbase.

Dokonano tego za pośrednictwem THORChain, by następnie wymienić i wypłacić skradzione aktywa w bitcoinie do dwóch oddzielnych portfeli.

Około 10% funduszy, które skradziono z BtcTurk, udało się zamrozić przez pracowników działu bezpieczeństwa giełdy Binance. O tym drobnym sukcesie poinformował osobiście na X jej dyrektor generalny – Richard Teng.

Formą “rozgrzewki” przed atakiem na turecką giełdę przez sprawców całego zajścia był dokonany dwie godziny wcześniej atak na platformę Sportsbet. ZachXBT przekazał na swoim kanale na Telegramie, że wyprowadzono z niej 3,5 miliona dolarów. Ich oficjalna strona znajduje się obecnie w stanie konserwacji.

Turcja na kryptowalutowym podium

Turcja jest kluczowym krajem na kryptowalutowej mapie świata, bowiem adopcja tej klasy aktywów znajduje się tam na bardzo wysokim poziomie.

Jak wynika z danych zawartych w raporcie od Triple-A dot. stosunku posiadaczy kryptowalut na całkowitą ilość mieszkańców, to kraj tej znajduje się na trzecim miejscu w skali globalnej.

Aż 19,3% Turków deklaruje posiadanie cyfrowych aktywów. Wyższe wyniki przepadają jedynie na Singapur (24,4%) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (25,3%).

Hackerreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.