Gensler potwierdza, że SEC nie zakaże kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Gensler potwierdza, że SEC nie zakaże kryptowalut

Mariusz Przepiórka
Szef SEC - Gary Gensler chce uregulować mocniej branże kryptowalut

Gary Gensler, szef amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) potwierdził, że jego agencja nie ma uprawnień ani zamiaru zakazywać kryptowalut. Odpowiadając wczoraj na pytania Komisji ds. Usług Finansowych, Gensler podkreślił, że wprowadzenie zakazu obrotu kryptowalutowego nie mieści się w uprawnieniach SEC. Dodał również, że jest to kompetencją Kongresu.

Według Genslera zagadnienie to zależy od umieszczenia kryptowalut w kontekście ochrony klientów i inwestorów oraz współpracy z regulatorami rynków bankowych. Przewodniczący SEC stwierdził również, że ważne jest, aby uwzględnić branżę krypto w przepisach zapobiegających praniu pieniędzy i zgodności podatkowej przyjmowanych przez Departament Skarbu.

– Wiele z tych tokenów spełnia warunki kontraktu inwestycyjnego lub papieru wartościowego – dodał Gensler, podkreślając potrzebę wprowadzenia kryptowalut „w zakres kompetencji SEC pod względem ochrony inwestorów”. Gensler zwrócił uwagę również na kwestie stabilności finansowej, które mogą wiązać się ze stablecoinami i zapowiedział priorytetowe podejście do tego tematu przez SEC.

Kryptowaluty jak papiery wartościowe

Członek Izby Reprezentantów Patrick McHenry wziął na cel działania i stanowisko przyjęte przez SEC w odniesieniu do aktywów cyfrowych pod przewodnictwem Genslera i podczas posiedzenia Komisji zarzucił szefowi SEC brak działania zgodnie z „długoletnią praktyką agencji polegającą na zgłaszaniu uwag na temat tworzenia przepisów i procedur”.

Gensler odpowiedział, że SEC postępuje zgodnie z ustawą o procedurach administracyjnych. McHenry przytoczył również komentarze Genslera kierowane do Komisji w 2019 roku, gdy wykładał na MIT, w których krytykował przeszłe orzeczenia SEC klasyfikujące bitcoina i ether jako towary.

Zapytany o aktualne poglądy w tej sprawie, Gensler stwierdził, że nie zamierza odnosić się do żadnego konkretnego tokena, ale podkreślił, że prawo papierów wartościowych jest dość jasne: – Jeśli przyjmujesz pieniądze, a inwestorzy mają uzasadnione oczekiwanie zysków w oparciu o działania innych osób, to mieści się to w ramach prawa papierów wartościowych – powiedział Gensler.

Szef SEC - Gary Gensler chce uregulować mocniej branże kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.