Gensler potwierdza, że SEC nie zakaże kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Gensler potwierdza, że SEC nie zakaże kryptowalut

Mariusz Przepiórka
Szef SEC - Gary Gensler chce uregulować mocniej branże kryptowalut

Gary Gensler, szef amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) potwierdził, że jego agencja nie ma uprawnień ani zamiaru zakazywać kryptowalut. Odpowiadając wczoraj na pytania Komisji ds. Usług Finansowych, Gensler podkreślił, że wprowadzenie zakazu obrotu kryptowalutowego nie mieści się w uprawnieniach SEC. Dodał również, że jest to kompetencją Kongresu.

Według Genslera zagadnienie to zależy od umieszczenia kryptowalut w kontekście ochrony klientów i inwestorów oraz współpracy z regulatorami rynków bankowych. Przewodniczący SEC stwierdził również, że ważne jest, aby uwzględnić branżę krypto w przepisach zapobiegających praniu pieniędzy i zgodności podatkowej przyjmowanych przez Departament Skarbu.

– Wiele z tych tokenów spełnia warunki kontraktu inwestycyjnego lub papieru wartościowego – dodał Gensler, podkreślając potrzebę wprowadzenia kryptowalut „w zakres kompetencji SEC pod względem ochrony inwestorów”. Gensler zwrócił uwagę również na kwestie stabilności finansowej, które mogą wiązać się ze stablecoinami i zapowiedział priorytetowe podejście do tego tematu przez SEC.

Kryptowaluty jak papiery wartościowe

Członek Izby Reprezentantów Patrick McHenry wziął na cel działania i stanowisko przyjęte przez SEC w odniesieniu do aktywów cyfrowych pod przewodnictwem Genslera i podczas posiedzenia Komisji zarzucił szefowi SEC brak działania zgodnie z „długoletnią praktyką agencji polegającą na zgłaszaniu uwag na temat tworzenia przepisów i procedur”.

Gensler odpowiedział, że SEC postępuje zgodnie z ustawą o procedurach administracyjnych. McHenry przytoczył również komentarze Genslera kierowane do Komisji w 2019 roku, gdy wykładał na MIT, w których krytykował przeszłe orzeczenia SEC klasyfikujące bitcoina i ether jako towary.

Zapytany o aktualne poglądy w tej sprawie, Gensler stwierdził, że nie zamierza odnosić się do żadnego konkretnego tokena, ale podkreślił, że prawo papierów wartościowych jest dość jasne: – Jeśli przyjmujesz pieniądze, a inwestorzy mają uzasadnione oczekiwanie zysków w oparciu o działania innych osób, to mieści się to w ramach prawa papierów wartościowych – powiedział Gensler.

Szef SEC - Gary Gensler chce uregulować mocniej branże kryptowalut
reklama
reklama