Gary Gensler: kryptowaluty nie są zdecentralizowane | Wiadomości | CrypS.

Gary Gensler: kryptowaluty nie są zdecentralizowane

Redaktor: Albert Czajkowski
sec

Gary Gensler, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) powiedział, że rynki kryptowalutowe, jak na ironię, nie są zdecentralizowane. Gensler argumentował, że istnieje znaczna dominacja rynkowa wśród kilku „pośredników” w branży, która tłumi konkurencję.


W wystąpieniu podczas corocznego spotkania Securities Industry and Financial Markets Association Gensler przyznał, że centralni pośrednicy na rynkach finansowych zwykle korzystają ze „skali, efektów sieciowych i dostępu do cennych danych”. – Chociaż innowacje technologiczne wielokrotnie zakłócają istniejące modele biznesowe, centralizacja wciąż ma tendencję do pojawiania się na rynku – kontynuował.

Jak zauważył przewodniczący, zaledwie czterech zarządzających aktywami w USA kontroluje obecnie ponad 80% wszystkich aktywów przechowywanych w funduszach indeksowych zarejestrowanych w USA spółek inwestycyjnych. Animatorzy rynku akcji odpowiedzialni za obsługę detalicznych zleceń rynkowych również wykazują tendencję do centralizacji, ze względu na to, że realizacje w dużej mierze odbywają się poza giełdą. Gensler argumentował, że tendencje centralizacyjne rozciągają się nawet na rynek kryptowalut, który powstał w oparciu o koncepcję decentralizacji.

– Ta branża faktycznie ma znaczną koncentrację wśród pośredników w centrum rynku. Musimy więc zachować czujność wobec obszarów, w których koncentracja już powstała lub może do tego dojść w przyszłości – powiedział.

Giełdy największymi graczami w branży

Największymi graczami w branży kryptowalutowej są obecnie giełdy kryptowalut – firmy, które ułatwiają płynny handel aktywami cyfrowymi. Podczas ogólnobranżowego krachu po załamaniu rynku kryptowalutowego w maju i czerwcu, bankrutujące firmy zwróciły się do wiodących na świecie giełd, takich jak FTX i Binance, aby szukać u nich wsparcia i ratunku.

– Jeśli chodzi o pośredników, tak zwane giełdy kryptowalut lub platformy pożyczkowe i tym podobne, są wysoce scentralizowane – powiedział przewodniczący SEC.

Dominujące giełdy, takie jak Binance, nadal rozprzestrzeniają swą działalność na każdy sektor branży kryptowalutowej – od wydobycia w chmurze i stablecoinów po własną wiodącą sieć blockchain.

Więcej na temat (de)centralizacji branży kryptowalutowej można przeczytać w artykule zatytułowanym „Mit decentralizacji: do kogo należy bitcoin?”, który od dłuższego czasu jest dostępny na naszej stronie. Niektóre zawarte w nim dane uległy przedawnieniu, jednak kluczowe wnioski pozostają aktualne.

secreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.