Francja uznaje bitcoina za legalną formę pieniądza | Wiadomości | CrypS.

Francja uznaje bitcoina za legalną formę pieniądza

Michał Misiura
bitcoin jest we francji legalnym środkiem płatniczym

Sąd gospodarczy we francuskim Nanterre uznał bitcoiny za walutę – donosi Les Echos. Decyzja o uznaniu kryptowaluty za formę pieniądza, zapadła 26 lutego, lecz upubliczniono ją dopiero teraz. 

Bitcoina uznano za wymienny składnik wartości niematerialnej, podobny do waluty fiducjarnej. Decyzję sądu podyktowała konieczność ustalenia statusu kryptowaluty. Było to konieczne w rozpatrywanym przez niego sporze pomiędzy francuską giełdą kryptowalut Paymium a angielską firmą inwestycyjną BitSpread. Obie spółki kłóciły się o to do kogo powinny trafić bitcoin cash’e wygenerowane podczas forka w 2017 roku. Każdy otrzymał wówczas tyle samo bitcoin cash’y ile miał bitcoinów.

BitSpread pożyczył od Paymium bitcoiny i otrzymał przypisane do nich jednostki kryptowaluty powstałej po widelcu. W związku z tym giełda chciała aby firma oddała jej zarówno pożyczone bitcoiny, jak i wygenerowane przez nie bitcoin cash’e. Na tym sporze, którego wynik wciąż nie został ogłoszony, zyskała cała francuska społeczność posiadaczy kryptowalut.

Zakres tej decyzji jest znaczny, ponieważ umożliwia traktowanie bitcoinów jak pieniędzy lub innych instrumentów finansowych. Ułatwi to transakcje bitcoinowe, takie jak rosnące transakcje pożyczkowe lub transakcje repo, a tym samym poprawi płynność rynku kryptowalut – komentował, cytowany przez Les Echos, prawnik Hubert de Vauplane z Kramer & Levin.

bitcoin jest we francji legalnym środkiem płatniczym
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.