Francja odrzuca wniosek Rosji o ekstradycję Alexandra Vinnika | Wiadomości | CrypS.

Francja odrzuca wniosek Rosji o ekstradycję Alexandra Vinnika

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
aleksander winnik skazany na 5 lat więzienia we francji - zdjęcie z aresztowania winnika w 2017 roku, bloomberg

Francuskie władze odmówiły rozpatrzenia złożonego przez Rosję wniosku o ekstradycję Aleksandra Vinnika. Według rosyjskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, Vinnik jest gotowy do rozpoczęcia kolejnego strajku głodowego, pomimo pogarszającego się stanu zdrowia.

Sprawa sądowa przeciwko Vinnikowi

Operator giełdy BTC-e został niedawno skazany na pięć lat więzienia i ukarany grzywną w wysokości 100 000 euro. Według RIA Novosti, rosyjska komisarz ds. praw człowieka Tatyana Moskalkova przekazała w czwartek, że wniosek Moskwy o ekstradycję Aleksandra Vinnika nie został rozpatrzony pozytywnie.

W grudniu 2020 roku sąd penitencjarny w Paryżu uznał Vinnika winnym prania brudnych pieniędzy. Wycofał jednak zarzuty o wymuszanie okupu, jak również te związane z jego rzekomym zaangażowaniem w oprogramowanie ransomware Locky.

Alexander Vinnik został aresztowany w lipcu 2017 roku w Grecji, podczas wakacji z rodziną. Zatrzymano go na podstawie nakazu z USA, gdzie jest oskarżony o wypranie nawet 9 miliardów dolarów za pośrednictwem nieistniejącej już giełdy kryptowalut BTC-e.

Rosyjski informatyk spędził 30 miesięcy w greckim areszcie bez postawionych zarzutów. W związku z tym rozpoczął strajk głodowy, który trwał prawie trzy miesiące. “Teraz jest gotowy do rozpoczęcia nowego strajku” – ujawniła Moskalkowa, cytowana przez agencję TASS.

Stan zdrowia Aleksandra Vinnika się pogarsza

Powołując się na relacje jego obrońców i rosyjskiej służby konsularnej we Francji, rzecznik powiedziała rosyjskim mediom, że pomimo “pogorszenia stanu zdrowia” Vinnika, jest on ponownie gotowy do rozpoczęcia strajku głodowego. Komisarz ds. praw człowieka dodała, że nie wie o żadnych próbach samobójczych Vinnika. Zacytowała jednak jego adwokata, który określił stan psychiczny więźnia jako “bardzo zły”. Moskalkova stwierdziła:

Mamy nadzieję, że starczy mu rozumu i odwagi, by nadal aktywnie walczyć o swoje prawa.

Tatiana Moskalkowa wyraziła również ubolewanie, że “świat, który woła o dobro, miłosierdzie i sprawiedliwość, nie usłyszał ani apelu Komisarza Praw Człowieka Federacji Rosyjskiej, ani wezwań rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Prokuratury Generalnej i innych władz.”

Sprawa Vinnika stała się źródłem międzynarodowego napięcia, ponieważ o jego ekstradycję zabiegają jednocześnie Rosja, Francja i Stany Zjednoczone. W grudniu 2019 roku grecki minister sprawiedliwości Kostas Tsiaras zdecydował, że obywatel Rosji zostanie przekazany najpierw Francji, a następnie USA i Rosji.

Aleksander Vinnik stoi w obliczu zarzutów także w swojej ojczyźnie. Rosyjscy prokuratorzy oskarżyli go o kradzież ponad 600 tys. rubli (ponad 8 tys. dolarów) oraz “oszustwo w dziedzinie informacji komputerowej” na kwotę około 750 mln rubli (około 10 mln dolarów). Podczas zatrzymania w Grecji obywatel Rosji zadeklarował, że jest gotów wrócić do Federacji Rosyjskiej i stanąć przed rosyjskim sądem.

aleksander winnik skazany na 5 lat więzienia we francji - zdjęcie z aresztowania winnika w 2017 roku, bloombergreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.