Francja i Szwajcaria przetestują międzynarodowe transakcje CBDC | Wiadomości | CrypS.

Francja i Szwajcaria przetestują międzynarodowe transakcje CBDC

Michał Misiura
cbdc bank rozrachunkow miedzynardowych

Centralny Bank Francji i Szwajcarski Bank Narodowy ogłosiły współpracę przy testach transgranicznych transakcji CBDC. Wcześniej w tym tygodniu Rosja zapowiedziała, że jej elektroniczny pieniądz zostanie zintegrowany z chińskim cyfrowym juanem.

Projekt Jura

Testy cyfrowych walut banków centralnych wchodzą w kolejny etap. Państwa zainteresowane emisją CBDC badają ich zastosowanie w międzynarodowych płatnościach. We czwartek 10 czerwca banki centralne Francji i Szwajcarii ogłosiły, że rozpoczną próby hurtowych, transgranicznych transakcji, przy wykorzystaniu opracowywanych cyfrowych walut. Będzie to pierwsze doświadczenie tego typu, mające miejsce w Europie. Przedsięwzięciu nadano nazwę Projekt Jura.

Badanie będzie odbywać się przy wsparciu Innovation Hub’u Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oraz z pomocą konsorcjum prywatnych spółek z branży finansów i IT. W jego skład wchodzą Credit Suisse, Natixis, R3, SIX Digital Exchange, UBS oraz gigant informatyczny Accenture, który będzie kierować pracami grupy.

Zarówno Szwajcaria jak i Francja prowadzą jednocześnie odrębne badania nad cyfrowymi walutami. Bank du France opracowuje cyfrowe euro, a bank centralny Szwajcarii zajmuje się testami elektronicznego franka, przebiegającymi pod nazwą Project Helvetia.

Rosja – CBDC – Chiny

Pozostałe kraje, biorące udział w wyścigu CBDC nie pozostają w tyle, o czym świadczy wypowiedź pierwszej wiceprezes Banku Rosji, Olgi Skorobogatowej, cytowanej przez Interfax.ru. Według jej słów cyfrowy rubel powstanie jako przystosowany do integracji z platformami elektronicznych walut innych banków centralnych, ze szczególnym wskazaniem Chin. 

Cyfrowy rubel i cyfrowy juan również dopuszczają integrację. Już tworząc platformę dla cyfrowego rubla, umożliwiamy to technologicznie, żebyśmy mogli bezpośrednio zintegrować się z innymi systemami – powiedziała Skorobotowa – Mamy wielką nadzieję, że nasi chińscy koledzy, jak tylko będziemy mieli gotową platformę, zrobią to z nami wystarczająco szybko – dodała.

cbdc bank rozrachunkow miedzynardowych
reklama
reklama