Fork OlympusDAO doświadcza 90% krachu. Czy twórcy przeprowadzili rug pull? | Wiadomości | CrypS.

Fork OlympusDAO doświadcza 90% krachu. Czy twórcy przeprowadzili rug pull?

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
bug bounty hack

Snowdog, samozwańczy zdecentralizowany meme coin, został oskarżony o rug pull przez swoją społeczność. Token stracił bowiem ponad 90% wartości.

Snowdog spada o 90%

Oparty na Avalanche fork OlympusDAO – SnowdogDAO spadł o ponad 90% w czwartkową noc po tym, jak planowany przez protokół skup tokenów spowodował ogromny odpływ inwestorów.

Snowdog, który sam siebie określa jako “zdecentralizowaną monetę meme”, pozwalał użytkownikom na emitowanie tokenów SDOG po obniżonej stawce poprzez deponowanie innych aktywów jako zabezpieczenia. Snowdog przyciągał płynność w bardzo podobny sposób jak OlympusDAO, pierwszy protokół wykorzystujący tak zwany model “koła zamachowego płynności”. W ostatnich tygodniach na Ethereum i innych blockchainach pojawiło się wiele forków OlympusDAO w związku z rosnącym zainteresowaniem tym protokołem.

Snowdog różnił się od innych forków OlympusDAO tym, że planował być aktywny tylko przez osiem dni. Protokół ogłosił, że wykorzysta wszystkie aktywa w swoim skarbcu po ośmiu dniach, aby zorganizować “masowy wykup” tokenów Snowdog przed przekształceniem się w monetę meme poprzez frakcjonowanie każdego tokena SDOG o współczynnik jednego miliarda.

Planowany wykup spowodował, że wielu posiadaczy zgromadziło tokeny SDOG w oczekiwaniu na wzrost ceny. Jednakże, kiedy w czwartek rozpoczął się skup, token Snowdog zaczął gwałtownie spadać, finalnie tracąc ponad 90% swojej wartości.

Czy doszło do rug pulla?

Krach cenowy spowodował, że wielu członków społeczności Snowdog oskarżyło deweloperów o “rug pull”. Mieli oni wykorzystać skup tokenów, aby jako pierwsi wyjść z pozycji.

Jednak inni odpierają to oskarżenie, twierdząc, że dane transakcyjne nie wykazują żadnych dowodów na nieuczciwe zagranie.

W piątek wczesnym rankiem zespół Snowdog opublikował raport, w którym szczegółowo opisano przyczyny spadku SDOG. Deweloperzy przeprosili za brak jasnego określenia, w jaki sposób skup tokenów może wpłynąć na ceny. We fragmencie raportu czytamy:

Chcieliśmy zaaranżować wydarzenie, które mogłoby przykuć uwagę ekosystemu kryptowalutowego, jednocześnie zapewniając rozrywkę ludziom obserwującym to z boku… Aby cena $SDOG była powyżej ceny rynkowej przed wykupem (~$1200), sprzedający potrzebowali, aby ich $SDOG był częścią pierwszych 7% sprzedawanej podaży.

Ponieważ tylko 7% podaży SDOG mogło zostać sprzedane z zyskiem podczas wykupu, wielu holderów było zmuszonych do sprzedaży poniżej ceny rynkowej lub stawienia czoła dalszym stratom.

Raport nakreślił również plany na przyszłość dla tokena SDOG, szczegółowo opisując, w jaki sposób zespół zamierza stworzyć długoterminową wartość projektu. Jednak wielu członków społeczności zadeklarowało, że nie jest już zainteresowana inwestycją. Nie wiadomo jeszcze, czy społeczność Snowdog będzie w stanie podnieść się po tym incydencie.

bug bounty hackreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.