FOIN blokuje pieniądze inwestorów i podnosi cenę tokena | Wiadomości | CrypS.

FOIN blokuje pieniądze inwestorów i podnosi cenę tokena

Mariusz Przepiórka
kontrowersje wokół tokenów foin

W połowie grudnia serwisy internetowe obiegła wiadomość, że spółka zajmująca się płatnościami krypto i dostawca portfela FoPay za kwotę 1 mln tokenów FOIN pozyskała estońską platformę tradingową AliExchange.

Przy wartości tokena w momencie zakupu dawało to kwotę niemal 2,1 mld USD. Serwis Cointelegraph odkrył jednak podejrzane ruchy w historii ceny FOIN, a także podejrzane relacje biznesowe spółki wprowadzającej tokena.

Płatność została dokonana przez szwajcarską Foin Foundation, która posiada 20 mln FOIN, czyli 20% całkowitych zasobów tokena. Przyglądając się jednak zmianom cen tokena i ruchom firmy, Cointelegraph dostrzegł kilka punktów ostrzegawczych. Token wszedł na rynek w lipcu 2018 roku przy wartości około 400 USD. W roku 2019 stopniowo zwiększał swą wartość, a od 1 listopada do 15 grudnia skoczył z 1492 USD do 2574 USD. Skok zbiegł się z zakupem platformy i wstrzymaniem wypłat dla inwestorów. Według informacji spółki wypłaty ruszą 1 stycznia 2020.

Po tym ogłoszeniu wartość tokena wzrosła do 3200 USD (70% wzrostu w ujęciu miesięcznym). Ponad 90% wielkości obrotu FOIN koncentruje się na zarejestrowanej w Estonii giełdzie P2PB2B.io, a jedyną inną giełdą obracającą tym tokenem jest HotBit. Co ciekawe, na obu giełdach FOIN jest dostępny w zupełnie różnych cenach (3200 USD na HotBit i 4000 USD na P2PB2B.io).

Uwagę serwisu Cointelegraph zwróciły również powiązania FOIN ze znajdującą się na czarnych listach wielu krajów spółką Financial.org. W czerwcu 2018 roku Financial.org jednostronnie przewalutowała dolarowe rachunki inwestorów na tokeny Foin i zablokowała możliwość wypłaty środków. Z kolei we wrześniu 2019 roku spółka wygasiła swą działalność wprowadzając spore zamieszanie wśród posiadaczy FOIN.

kontrowersje wokół tokenów foin



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.