Fed próbuje coś przed nami ukryć. Arthur Hayes wskazuje na nowe narzędzie banku centralnego USA
Współzałożyciel BitMEX Arthur Hayes przekazał, że nowy program płynnościowy Rezerwy Federalnej USA odzwierciedla mechanizmy luzowania ilościowego, co oznaczałoby, że przed nami wzrosty kursu bitcoina.
- Arthur Hayes twierdzi, że Fed rozpoczął luzowanie ilościowe.
- Zdaniem założyciela BitMEX to dobra wiadomość dla inwestorów.
Fed tak naprawdę już drukuje
Arthur Hayes, współzałożyciel i były prezes giełdy kryptowalut BitMEX, napisał w swoim eseju opublikowanym w piątek na Substacku, że nowy program Rezerwy Federalnej „zakupów w ramach zarządzania rezerwami” (RMP) jest w rzeczywistości formą luzowania ilościowego. Potwierdza więc to, co pisaliśmy już dawno na Cryps.pl.
Hayes argumentuje, że poprzez zakup krótkoterminowych bonów skarbowych i recykling płynności za pośrednictwem rynków pieniężnych, Fed skutecznie finansuje wydatki rządowe, unikając jednocześnie politycznego piętna prowadzenia luzowania ilościowego. Innymi słowy, drukuje dolary, ale pod inną nazwą.
RMP to ledwie zakamuflowany sposób, w jaki Fed realizuje czeki rządowe. Jest to wysoce inflacyjne, zarówno z perspektywy finansowej, jak i dóbr/usług realnych
– napisał.
RMP zwiększa płynność pieniądza fiducjarnego, co powinno zwiększyć wycenę m.in. bitcoina. To dobra wiadomość dla inwestorów. Zła dla tych osób, które nie inwestują.
Niestety, w obecnej sytuacji dla większości ludzkości drukowanie pieniędzy niszczy ich godność jako produktywnych ludzi. Kiedy rząd celowo dewaluuje walutę
– napisał dalej.
Co dokładnie robi Fed?
10 grudnia Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), zarząd Fedu, obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych, a do tego ogłosił skup krótkoterminowych obligacji skarbowych.
Posunięcie to, jak stwierdził przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell, ma na celu „wyłącznie utrzymanie wysokiego poziomu rezerw” i jest niezależne od polityki pieniężnej.
Wiadomo, że skup wyniesie początkowo około 40 miliardów USD w pierwszym miesiącu, grudniu, ale może pozostać na wysokim poziomie przez kilka kolejnych miesięcy.
Wszystko to jest konieczne, by złagodzić presję na rynki pieniężne w krótkim terminie, szczególnie w związku z sezonowymi wahaniami, takimi jak płatności podatkowe.
Wielu ekspertów wskazuje jednak na to, że to de facto luzowanie ilościowe, choć Fed unika tego pojęcia w oficjalnych dokumentach i wypowiedziach.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
