FCA wszczęło 300 dochodzeń wobec firm kryptograficznych | Wiadomości | CrypS.

FCA wszczęło 300 dochodzeń wobec firm kryptograficznych

Anna Sutowicz
brytyjskie fca radzi klientom wypłacić środki przed 10 stycznia jeśli ich firma nie jest zarejestrowana

FCA, czyli brytyjski organ nadzoru finansowego przekazał informację, że w okresie ostatnich miesięcy wszczął blisko 300 spraw dotyczących niezarejestrowanych firm kryptograficznych. Podejrzewa, że wiele z nich dopuszcza się oszustw.

Brytyjski Urząd do spraw Postępowania Finansowego (FCA) oświadczył, że prowadzi już 300 spraw, których przedmiotem są niezarejestrowane firmy kryptograficzne. Takie informacje FCA podało w czwartek. Wedle brytyjskiego organu nadzoru finansowego, w okresie między kwietniem a wrześniem ubiegłego roku mieszkańcy w Wielkiej Brytanii wysłali ok. 16 400 zapytań dotyczących oszustw związanych z kryptowalutami. W związku z tym, FCA zapowiedziało, że będzie używać narzędzi:

 bardziej asertywnego nadzoru i działań egzekucyjnych.

Giełdy kryptograficzne, jak również firmy, które świadczą usługi związane z kryptowalutami zobowiązane są do zarejestrowania się w Brytyjskim Urzędzie do spraw Postępowania Finansowego, by móc działać dla użytkowników zamieszkujących Wielką Brytanię.

Sarah Pritchard, dyrektor wykonawczy do spraw rynków w FCA, powiedziała:

Konsumenci muszą mieć pewność przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, a dane, które opublikowaliśmy dzisiaj, pokazują, jak powszechne mogą być oszustwa. Przed inwestycją sprawdź, czy wiesz, z kim naprawdę masz do czynienia, sprawdź, czy są oni autoryzowani przez FCA i przeprowadź badania, aby zrozumieć ryzyko, które może się pojawić. Dowiedz się na stronie ScamSmart, jak uniknąć oszustw i uzyskaj wskazówki dotyczące bezpiecznego inwestowania na stronie InvestSmart.

Na początku 2021 roku FCA wydała listę pięciu obaw, o których konsumenci powinni pamiętać, jeżeli mają do czynienia z kryptowalutami. FCA opublikowała również swoją strategię inwestycji konsumenckich. Celem strategii jest przede wszystkim zapewnienie konsumentom zaufania do inwestowania oraz zapewnienie wysokiej jakości doradztwa w przystępnej cenie. W ocenie brytyjskiego organu nadzoru finansowego, to powinno prowadzić do mniejszej liczby oszukanych osób.

Nie tylko FCA

W Wielkiej Brytanii także inne organy regulacyjne podjęły działania skierowane przeciwko firmom kryptograficznym. Często przestrzeń kryptograficzna jest kojarzona z nielegalnymi transakcjami. W grudniu ubiegłego roku, Krajowy Urząd do spraw Standardów Reklamy zakazał reklam z kilku giełd kryptograficznych, nazywając promocję m.in. oddziału Coinbase „wprowadzającą w błąd”.

brytyjskie fca radzi klientom wypłacić środki przed 10 stycznia jeśli ich firma nie jest zarejestrowana
reklama
reklama