FCA wszczęło 300 dochodzeń wobec firm kryptograficznych | Wiadomości | CrypS.

FCA wszczęło 300 dochodzeń wobec firm kryptograficznych

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski
brytyjskie fca radzi klientom wypłacić środki przed 10 stycznia jeśli ich firma nie jest zarejestrowana

FCA, czyli brytyjski organ nadzoru finansowego przekazał informację, że w okresie ostatnich miesięcy wszczął blisko 300 spraw dotyczących niezarejestrowanych firm kryptograficznych. Podejrzewa, że wiele z nich dopuszcza się oszustw.

Brytyjski Urząd do spraw Postępowania Finansowego (FCA) oświadczył, że prowadzi już 300 spraw, których przedmiotem są niezarejestrowane firmy kryptograficzne. Takie informacje FCA podało w czwartek. Wedle brytyjskiego organu nadzoru finansowego, w okresie między kwietniem a wrześniem ubiegłego roku mieszkańcy w Wielkiej Brytanii wysłali ok. 16 400 zapytań dotyczących oszustw związanych z kryptowalutami. W związku z tym, FCA zapowiedziało, że będzie używać narzędzi:

 bardziej asertywnego nadzoru i działań egzekucyjnych.

Giełdy kryptograficzne, jak również firmy, które świadczą usługi związane z kryptowalutami zobowiązane są do zarejestrowania się w Brytyjskim Urzędzie do spraw Postępowania Finansowego, by móc działać dla użytkowników zamieszkujących Wielką Brytanię.

Sarah Pritchard, dyrektor wykonawczy do spraw rynków w FCA, powiedziała:

Konsumenci muszą mieć pewność przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, a dane, które opublikowaliśmy dzisiaj, pokazują, jak powszechne mogą być oszustwa. Przed inwestycją sprawdź, czy wiesz, z kim naprawdę masz do czynienia, sprawdź, czy są oni autoryzowani przez FCA i przeprowadź badania, aby zrozumieć ryzyko, które może się pojawić. Dowiedz się na stronie ScamSmart, jak uniknąć oszustw i uzyskaj wskazówki dotyczące bezpiecznego inwestowania na stronie InvestSmart.

Na początku 2021 roku FCA wydała listę pięciu obaw, o których konsumenci powinni pamiętać, jeżeli mają do czynienia z kryptowalutami. FCA opublikowała również swoją strategię inwestycji konsumenckich. Celem strategii jest przede wszystkim zapewnienie konsumentom zaufania do inwestowania oraz zapewnienie wysokiej jakości doradztwa w przystępnej cenie. W ocenie brytyjskiego organu nadzoru finansowego, to powinno prowadzić do mniejszej liczby oszukanych osób.

Nie tylko FCA

W Wielkiej Brytanii także inne organy regulacyjne podjęły działania skierowane przeciwko firmom kryptograficznym. Często przestrzeń kryptograficzna jest kojarzona z nielegalnymi transakcjami. W grudniu ubiegłego roku, Krajowy Urząd do spraw Standardów Reklamy zakazał reklam z kilku giełd kryptograficznych, nazywając promocję m.in. oddziału Coinbase „wprowadzającą w błąd”.

brytyjskie fca radzi klientom wypłacić środki przed 10 stycznia jeśli ich firma nie jest zarejestrowanareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.