FCA wprowadza nowe zasady dla rejestracji krypto biznesu | Wiadomości | CrypS.

FCA wprowadza nowe zasady dla rejestracji krypto biznesu

Michał Misiura
Fca zajmie się nadzorem kryptowalut

Financial Conduct Authority (FCA) opublikowało podręcznik, w którym przedstawia nowe zasady dla branży kryptowalut. Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego sprawuje nad nią kontrole od 10 stycznia tego roku. Pierwsze wytyczne koncentrują się na rejestracji biznesu. 

Z opublikowanego przewodnika wynika, że zasady rejestracji firm działających w obszarze kryptowalut, będą inne niż zakładane na początku. FCA nadzoruje rynek pod kątem przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Działa według najnowszych wytycznych 5 Dyrektywy Unijnej (5MLD). Aby sprawować skuteczny nadzór nad branżą krypto, urząd potrzebuje więc specjalnego rejestru działających w niej przedsiębiorstw.

Początkowo zakładano, że zapis do niego będzie kosztować 5000 funtów (GBP). FCA obliczyło, że o wpisanie na listę poprosi 80 firm, a całkowite koszty wdrożenia nowych przepisów dla branży wyniosą 400 000 funtów. Byłaby to więc solidarnościowa opłata sektora na rzecz przyszłych regulacji. Początkowe propozycje uległy jednak zmianie i nie wszyscy będą płacić tyle samo. Financial Conduct Authority wzięło pod uwagę skargi ze strony małych firm i start-upów, dla których 5000 funtów jest poważną kwotą.

W związku z tym nastąpił podział firm z branży kryptowalut na dwie kategorie:

  • Firmy o dochodach poniżej 250 000 GBP – zapłacą za rejestrację 2000 GBP,
  • Firmy o dochodach powyżej 250 000 GBP – zapłacą za rejestrację 10 000 GBP.

Pomimo obniżenia progu nie zabrakło opinii, według których małe firmy oraz start-upy nie powinny płacić w ogóle. FCA ustosunkowało się do tych głosów w komentarzu, przytaczanym przez portal FinanceFeeds:

Parlament polecił nam regulować wszystkie firmy zajmujące się kryptowalutami, prowadzące działalność wymienioną w przepisach. Nie ustanawiał żadnych ograniczeń wielkości. Nie możemy wybrać, kogo będziemy regulować. To uczciwe, że wszystkie regulowane przedsiębiorstwa powinny uczestniczyć w kosztach nadzoru.

Fca zajmie się nadzorem kryptowalut
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.