FATF zawiesza członkostwo Rosji | Wiadomości | CrypS.

FATF zawiesza członkostwo Rosji

Redaktor: Michał Misiura
5 Rosjan oskarżonych o obchodzenie sankcji za pomocą kryptowalut

24 lutego FATF tymczasowo zawiesiła Rosję na swojej liście krajów członkowskich. Federacja nie może już pełnić żadnych funkcji przywódczych lub doradczych, uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących ustalania standardów, procesów wzajemnej weryfikacji, zarządzania i kwestii członkowskich. Nie będzie też mogła dostarczać asesorów, recenzentów lub innych ekspertów do FATF.


Działania Rosji są sprzeczne z podstawowymi zasadami FATF dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa, solidności i integralności globalnego systemu finansowego. Stanowią one rażące naruszenie zobowiązań do międzynarodowej współpracy i wzajemnego szacunku – napisano w uzasadnieniu decyzji.

FATF wezwała jurysdykcje do zachowania czujności co do tego, jak Rosja może obejść te ograniczenia. Agencja będzie nadal monitorować sytuację i na każdym posiedzeniu plenarnym rozważy, czy istnieją podstawy do zniesienia lub zmiany podjętych środków.

Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko powiedział, że Ministerstwo Finansów i Państwowa Służba Monitoringu Finansowego aktywnie przyczyniły się do tej decyzji.

Od początku wojny Rosji z Ukrainą wysłaliśmy ponad 200 apeli do państw członkowskich FATF i różnych organizacji międzynarodowych o poparcie wykluczenia Rosji z FATF. Niezliczone dochodzenia ujawniły współudział Rosji w praniu pieniędzy, sponsorowaniu podmiotów terrorystycznych i cyberatakach na infrastrukturę krytyczną.

Marczenko dodał, że globalne podmioty biznesowe powinny zachować szczególną ostrożność przy angażowaniu się w jakiekolwiek transakcje z Rosją.

Kolejnym oczekiwanym krokiem będzie wpisanie Rosji na czarną listę FATF w celu ochrony globalnego systemu finansowego – powiedział minister .

5 Rosjan oskarżonych o obchodzenie sankcji za pomocą kryptowalutreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.