FATF wydała zalecenia dot. podejrzanej działalności kryptowalutowej | Wiadomości | CrypS.

FATF wydała zalecenia dot. podejrzanej działalności kryptowalutowej

Marek Lesiuk
FATF

Financial Action Task Force (FATF) opublikowała wytyczne dotyczące aktywności w obszarze kryptowalut, którą należy uznać za podejrzaną – i potraktować stosownie.

FATF, międzyrządowa organizacja zajmująca się wypracowywaniem standardów walki z przestępczością finansową (ze szczególnym naciskiem na pranie brudnych pieniędzy) oraz budowaniem kanałów współpracy instytucjonalnej w tej dziedzinie, opublikowała kolejny raport.

W raporcie tym, poświęconym zagadnieniu zasobów kryptograficznych (pełen tytuł: „Virtual Assets – Red Flag Indiciators of Money Laundering and Terrorist Financing”), organizacja dzieli się wnioskami z przeprowadzonej przez siebie obserwacji przypadków nielegalnego wykorzystania kryptowalut.

Rekomendacje FATF dla tworzących je państw członkowskich stanowią efekt przeanalizowania tychże zjawisk, i w optyce urzędowo-instytucjonalnej stanowią być może rozwiązania logiczne, jednak z perspektywy indywidualnego obserwatora trudno określić je inaczej niż co najmniej lekko kontrowersyjne.

Co zbrodnię stanowi

Organizacja postuluje bowiem prewencyjne „profilowanie” posiadaczy i użytkowników kryptowalut – co w istocie sprowadza się do mniej lub bardziej jawnego szpiegowania ich krypto-finansowych poczynań. Uzyskane profile mają pozwolić organom skarbowo-sądowym na dostrzeganie transferów nietypowych pod względem wolumenu czy charakterystyki – co, zdaniem raportu, świadczy o podejrzanym charakterze zachowania dokonującego i może wskazywać na jego zaangażowanie w pranie brudnych pieniędzy.

Kolejne wymienione wskazówki nie ustępują poprzedniej, jeśli chodzi o ich uznaniowy i problematyczny charakter. Prócz dość oczywistej sugestii zwracania szczególnej uwagi na osoby z kryminalną przeszłością, FATF za powód do wzmożonej nieufności uważa… samo korzystanie z usług giełd zdecentralizowanych, tych bez inwazyjnych procedur AML/KYC czy też aktywność bądź posiadanie kont na tematycznych forach i portalach.

O podejrzanych zamiarach ma też świadczyć korzystanie z walut prywatnościowych, jak Zcash czy Monero, transfer kryptozasobów z blockchainu publicznego na prywatny czy utrzymywanie rozmiaru transakcji poniżej poziomu automatycznie przyciągającego uwagę.

Czemu się kryjesz, internauto…?

Nie sposób nie skonstatować, iż wytyczne te trącą nieco przysłowiowym paragrafem 22 – samo zabieganie o zachowanie swojej prywatności przed agresywną inwigilacją i natrętną, uciążliwą kontrolą ma zdaniem przedstawicieli instytucji świadczyć o mrocznych zamysłach i stanowić uzasadnienie do… wzmożonych działań inwigilacyjnych.

Równie trudno ukryć, iż te ostatnie (i to na szeroką skalę) FATF zdaje się traktować jako coś oczywistego – skąd bowiem w innym przypadku organa rządowe miałyby mieć wiedzę na temat tego, jakiego rodzaju aktywność w internecie prowadzi losowa osoba, czym się interesuje i jakie portale odwiedza? W efekcie, całokształt rekomendacji w swojej wymowie przedstawia się niepokojąco autorytarnie i każe zadać pytanie, jakich wartości mają one bronić – i jakim kosztem?

Pełna treść raportu FATF wraz z zaleceniami dostępna jest na stronie organizacji.

FATF
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.