Facebook zapowiada emisję stablecoina opartego o USD | Wiadomości | CrypS.

Facebook zapowiada emisję stablecoina opartego o USD

Mariusz Przepiórka
Facebook uruchomi pilotażową emisję Diem w 2021 roku

Diem Association ujawniło, że przenosi swoją główną działalność ze Szwajcarii do USA i wycofało wniosek o licencję na system płatności złożony w szwajcarskim Urzędzie Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA).

Ostatnie działania Diem

Diem Association poinformowało, że planuje przenieść swoją siedzibę operacyjną z Genewy w Szwajcarii do Waszyngtonu, gdzie mieści się amerykański oddział stowarzyszenia. Diem Network US (amerykańska jednostka Diem Association), zarejestruje się jako firma świadcząca usługi pieniężne w FinCEN Departamentu Skarbu USA, a także uruchomi system płatności oparty na technologii blockchain, który umożliwi transfer stablecoinów Diem w czasie rzeczywistym.

Nasze plany całkowicie przenoszą projekt w obszar regulacyjny USA i nie wymagają już licencji FINMA, jednak w dużym stopniu skorzystaliśmy na procesie licencjonowania w Szwajcarii i konstruktywnych informacjach zwrotnych od FINMA i ponad dwóch tuzinów innych organów regulacyjnych z całego świata, zwołanych przez FINMA w celu rozważenia projektu – powiedział  Stuart Levy, dyrektor generalny Diem.

Kolejne podejście do emisji własnej waluty

Szwajcarski regulator potwierdził decyzję Diem o wycofaniu wniosku o licencję. Obecnie Diem ma w planach emisję stablecoina opartego o amerykański dolar pod nazwą Diem USD. Organizacja przygotowuje się do uruchomienia projektu pilotażowego, który ma ruszyć jeszcze w tym roku. Pilotaż będzie miał niewielką skalę i skupi się głównie na transakcjach pomiędzy indywidualnymi konsumentami.

Facebook do swej własnej kryptowaluty przymierza się już od czerwca 2019 roku, kiedy to ujawnił plany emisji stablecoina Libra. Firma miała nadzieję, że Libra będzie napędzać transakcje między firmami i konsumentami na całym świecie i zapewni większej liczbie ludzi dostęp do usług finansowych. Projekt jednak spotkał się natychmiastową krytyką ze strony decydentów na całym świecie, którzy obawiali się, że może to zaszkodzić prywatności użytkowników, umożliwić przestępczość i osłabić ich kontroli nad systemem pieniężnym. W grudniu 2020 r. projekt Libra został przemianowany na Diem, co miało podkreślić jego odrębność, przy czym jego zakres został zmniejszony do pojedynczej waluty cyfrowej opartej na dolarze.

Facebook uruchomi pilotażową emisję Diem w 2021 roku
reklama
reklama