Facebook pozywa twórce oprogramowania dla SCAM-ów | Wiadomości | CrypS.

Facebook pozywa twórce oprogramowania dla SCAM-ów

Michał Misiura
facebook

Facebook pozwał Basanta Gajjara, założyciela firmy LeadCloak, z której oprogramowania korzystają SCAMy promujące się na platformie. Służy ono do maskowania charakteru reklamowanych produktów, takich jak oszustwa inwestycyjne typu Bitcoin Profit. 

Facebook ogłosił we czwartek, że złożył pozew przeciwko założycielowi firmy programistycznej, która dostarczyła narzędzia pozwalające oszustom na wyświetlanie reklam na platformie. LeadCloak sprzedaje oprogramowanie służące do zakłócania automatycznego systemu oceny reklam na Facebooku. Zapewnia to maskowanie prawdziwego charakteru promowanych produktów i usług.

Jak wyjaśnia, przytaczany przez The Block, post Facebooka:

W tym przypadku oprogramowanie Leadcloak służyło do ukrywania stron internetowych zawierających oszustwa związane z COVID-19, kryptowalutami, farmaceutykami, dietetycznymi pigułkami i fałszywymi wiadomościami. Niektóre z tych ukrytych stron internetowych zawierały również zdjęcia celebrytów.

Z dużym prawdopodobieństwem mowa więc także o reklamach fałszywych botów tradingowych (Bitcoin Profit, Bitcoin Era czy Bitcoin Revolution). Oszustwa te prowadzą do nieuczciwych brokerów Forex i wykorzystują fake newsy z udziałem gwiazd. Działają globalnie dopasowując celebrytów do kraju i nie mają nic wspólnego z bitcoinami. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Robert Lewandowski ujawnia prawdę – jak rozpoznać SCAM cz. 1

Działania Facebooka nie koncentrują się wyłącznie na LeadCloak i jego założycielu. Jak informowała Jessica Romero – dyrektor ds. egzekwowania prawa i sporów na Facebooku:

Oprócz dzisiejszego zgłoszenia podjęliśmy techniczne środki egzekucyjne wobec LeadCloak i kont, które, jak ustaliliśmy, korzystały z ich oprogramowania, w tym dezaktywowaliśmy konta osobiste i reklamowe na Facebooku i Instagramie. Ten pozew będzie także wspierać nasze wysiłki w celu identyfikacji klientów LeadCloak i podjęcia dodatkowych działań egzekucyjnych przeciwko nim.

Jak poinformował Reuters, pozew został złożony w sądzie rejonowym dla północnego dystryktu Kalifornii.

Źródła: The Block, Reuters

facebook
reklama
reklama