Facebook pozywa twórce oprogramowania dla SCAM-ów | Wiadomości | CrypS.

Facebook pozywa twórce oprogramowania dla SCAM-ów

Michał Misiura
facebook

Facebook pozwał Basanta Gajjara, założyciela firmy LeadCloak, z której oprogramowania korzystają SCAMy promujące się na platformie. Służy ono do maskowania charakteru reklamowanych produktów, takich jak oszustwa inwestycyjne typu Bitcoin Profit. 

Facebook ogłosił we czwartek, że złożył pozew przeciwko założycielowi firmy programistycznej, która dostarczyła narzędzia pozwalające oszustom na wyświetlanie reklam na platformie. LeadCloak sprzedaje oprogramowanie służące do zakłócania automatycznego systemu oceny reklam na Facebooku. Zapewnia to maskowanie prawdziwego charakteru promowanych produktów i usług.

Jak wyjaśnia, przytaczany przez The Block, post Facebooka:

W tym przypadku oprogramowanie Leadcloak służyło do ukrywania stron internetowych zawierających oszustwa związane z COVID-19, kryptowalutami, farmaceutykami, dietetycznymi pigułkami i fałszywymi wiadomościami. Niektóre z tych ukrytych stron internetowych zawierały również zdjęcia celebrytów.

Z dużym prawdopodobieństwem mowa więc także o reklamach fałszywych botów tradingowych (Bitcoin Profit, Bitcoin Era czy Bitcoin Revolution). Oszustwa te prowadzą do nieuczciwych brokerów Forex i wykorzystują fake newsy z udziałem gwiazd. Działają globalnie dopasowując celebrytów do kraju i nie mają nic wspólnego z bitcoinami. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Robert Lewandowski ujawnia prawdę – jak rozpoznać SCAM cz. 1

Działania Facebooka nie koncentrują się wyłącznie na LeadCloak i jego założycielu. Jak informowała Jessica Romero – dyrektor ds. egzekwowania prawa i sporów na Facebooku:

Oprócz dzisiejszego zgłoszenia podjęliśmy techniczne środki egzekucyjne wobec LeadCloak i kont, które, jak ustaliliśmy, korzystały z ich oprogramowania, w tym dezaktywowaliśmy konta osobiste i reklamowe na Facebooku i Instagramie. Ten pozew będzie także wspierać nasze wysiłki w celu identyfikacji klientów LeadCloak i podjęcia dodatkowych działań egzekucyjnych przeciwko nim.

Jak poinformował Reuters, pozew został złożony w sądzie rejonowym dla północnego dystryktu Kalifornii.

Źródła: The Block, Reuters

facebookreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.