"Exploity w DeFi są dziś jak napad na bank 100 lat temu" - Joseph Lubin mówi o problemie hackerstwa | Wiadomości | CrypS.

“Exploity w DeFi są dziś jak napad na bank 100 lat temu” – Joseph Lubin mówi o problemie hackerstwa

defi

Kryptowaluty, choć fascynujące i pełne potencjału, stanowią jednocześnie ogromne wyzwanie w kontekście bezpieczeństwa. Joseph Lubin, dyrektor generalny Consensys i współzałożyciel Ethereum, porównuje je do najtrudniejszych zagadnień w historii oprogramowania, ze względu na liczne zagrożenia i luki w zabezpieczeniach.


  • Kryptowaluty, według Josepha Lubina, mogą być najtrudniejszym wyzwaniem w historii oprogramowania z powodu zagrożeń, luk w zabezpieczeniach i złożoności,
  • Joseph Lubin podkreśla znaczenie edukacji i przygotowania użytkowników oraz branży na przyszłe zagrożenia związane z rosnącą popularnością kryptowalut.

Kryptowaluty jako wyzwanie

Joseph Lubin określił kryptowaluty jako “najtrudniejszą rzecz” w historii oprogramowania.

Jego zdaniem, bezpieczeństwo w tej przestrzeni jest kluczowe, a awarie mogą prowadzić do ogromnych strat finansowych.

Porównuje on obecny stan wirtualnych walut do początków bankowości, gdzie napady na banki ujawniały luki w systemie:

Sto i coś lat temu napady na banki wskazywałyby, gdzie są luki w zabezpieczeniach. Istnieje coś w rodzaju naprzemienności między sposobem identyfikowania luk w zabezpieczeniach, co robimy bardzo aktywnie, za pomocą nagród i naszych własnych audytów bezpieczeństwa.

W miarę jak przestrzeń kryptograficzna rozwija się, pojawiają się nowe zagrożenia.

Joseph Lubin podkreśla, że wraz z rozwojem technologii Web3, będą one coraz poważniejsze, a cyberprzestępcy coraz lepiej wyposażeni. Dlatego branża musi być gotowa na te wyzwania i stale ulepszać swoje zabezpieczenia.

Porady dla użytkowników 

Współzałożyciel Ethereum udzielił również cennych porad, jak użytkownicy mogą zabezpieczyć swoje kryptowaluty.

Podkreślił, iż nie powinni oni ufać poradom finansowym pochodzącym z mediów społecznościowych oraz unikać wysyłania swoich aktywów nieznanym osobom.

Nie klikaj przypadkowych linków w wiadomościach e-mail, nawet na stronach internetowych, jest to potencjalnie niebezpieczne. Jeśli masz zamiar z czymkolwiek wchodzić w interakcję, przechowuj wszelkiego rodzaju zasoby cyfrowe podlegające własnej pieczy w zimnym portfelu

Joseph Lubin przytacza również własne doświadczenia, kiedy to stracił około 40 000 dolarów w kryptowalutach zaledwie dwie minuty po przypadkowym opublikowaniu tajnych kluczy na GitHubie.

To wydarzenie podkreśla, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczanie swoich zasobów cyfrowych i unikanie niepotrzebnych ryzyk.

Przyszłość kryptowalut 

Wspomniany członek branży wirtualnych walut porównuje również rozwój kryptowalut do początków Internetu, gdy niewielu ludzi zwracało uwagę na jego rozwój, a same technologie nie były oparte na skomplikowanych szynach finansowych.

Obecnie kryptowalutowe aktywa są znacznie bardziej złożone, a liczba potencjalnych zagrożeń i luk w zabezpieczeniach jest ogromna.

Dlatego robimy chyba najtrudniejszą rzecz w historii oprogramowania, ponieważ pod względem liczby potencjalnych zagrożeń, luk, złożoności itp. jest ona ogromna

Zmiana paradygmatu z tradycyjnych, scentralizowanych systemów finansowych na zdecentralizowane sieci zaufania to ogromne wyzwanie. Lubin podkreśla, że przestawienie się na nowe modele wymaga zmiany myślenia i odpowiednich zabezpieczeń.

defireklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.