Ethereum wykorzystane przez słynny kartel narkotykowy. Trzymali środki na Binance | Wiadomości | CrypS.

Ethereum wykorzystane przez słynny kartel narkotykowy. Trzymali środki na Binance

Jacek Walewski
Ethereum [ETH]

Amerykańskie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) nałożyło sankcje na portfel w sieci Ethereum powiązany z Jimenezem Castro, Meksykaninem współpracującym z narkotykowym kartelem Sinaloa. Portfel był używany w procederze prania pieniędzy.


Pranie pieniędzy za pomocą Ethereum i… Binance

OFAC poinformowało wczoraj, że nałożyło sankcje na dziesięć osób. W tym gronie jest kilku członków kartelu Sinaloa. Chodzi o organizację, która zajmuje się dystrybucją narkotyków w USA. Do tego organ oznaczył adres w sieci Ethereum, który zaczyna się od „0x9c2”. Ten był używanym przez Jimeneza Castro. Sam Castro znalazł się na wspomnianej liście 10 osób.

Jimenez Castro polecił kurierom z USA, aby odbierali gotówkę w Stanach Zjednoczonych i wpłacali ją [w postaci kryptowalut] na różne portfele walut wirtualnych

– przekazało OFAC.

Jak wynika z danych Arkham, portfel, o którym mowa, był po raz pierwszy aktywny w styczniu tego roku. W ciągu dwóch miesięcy wpłacono na niego ok. 740 000 USD. Środki te były potem przesyłane na Binance. Czy więc giełda CZ była także wykorzystywana w procederze prania środków? To za daleko idąca teza, bowiem nie wiemy, czy firma pozwalała potem mafiosom na wypłaty środków w fiatach lub innych kryptowalutach. Jeżeli tak się działo, może to oznaczać dla giełdy kolejne problemy prawne.

W komunikacie prasowym Departamentu Skarbu USA stwierdzono także, że Jimenez Castro „prowadzi organizację zajmującą się praniem pieniędzy, która wykorzystuje między innymi wirtualną walutę i przelewy bankowe do przekazywania wpływów z nielegalnej sprzedaży fentanylu w Stanach Zjednoczonych przywódcom kartelu Sinaloa w Meksyku”.

Zamrożenie środków

OFAC stwierdziło dalej, że sankcje pokazują „wzmocnione podejście administracji [prezydenta Joe Bidena] dot. ratowania życia poprzez zakłócanie handlu nielegalnym fentanylem” społeczeństwu USA.

Sankcje prowadzą teraz do zamrożenia wszelkie aktywów przechowywanych w portfelu w sieci Ethereum i zabraniają Amerykanom przeprowadzania transakcji za pomocą tegoż portfela. OFAC oświadczyło także, że będzie nadal uderzać w zagranicznych handlarzy narkotykami przyczyniających się do epidemii opioidów w USA. Organy chcą zniweczyć ich działania za pomocą sankcji.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.