Ethereum może być wykorzystane do badań nad nowotworami. W jaki sposób? | Wiadomości | CrypS.

Ethereum może być wykorzystane do badań nad nowotworami. W jaki sposób?

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Ethereum 2/3 władzy nad siecią w rękach 7 graczy

Inteligentne kontrakty Ethereum umożliwiły trzem różnym zespołom badaczy jednoczesną aktualizację modeli AI bez przechodzenia przez scentralizowany organ. Same modele AI są wykorzystywane do przewidywania pojawienia się komórek rakowych w organizmie.


Zdecentralizowana wymiana danych

Blockchain Ethereum jest wykorzystywany w globalnej walce z rakiem. Praca badawcza opublikowana w kwietniu w Nature Medicine, nazwana “Swarm learning for decentralized artificial intelligence in cancer histopathology” i napisana przez 27 różnych autorów, wskazuje w jednym z przypisów, że zespół zaczął używać sieci Ethereum do swoich eksperymentów z nowotworami.

Według artykułu, sztuczna inteligencja (AI) może pomóc przewidzieć pojawienie się komórek nowotworowych u pacjentów poprzez wydobycie informacji o kształcie i rozmiarze komórek, które nie są widoczne dla ludzkiego oka. Duże zbiory danych niezbędne do uruchomienia takich systemów AI napotykają jednak “praktyczne, etyczne i prawne przeszkody” z punktu widzenia gromadzenia danych. Zwłaszcza jeśli dane są udostępniane w różnych krajach.

Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest zastosowanie uczenia federacyjnego (FL), które nie wymaga od badaczy udostępniania danych, a jedynie lokalnie wytrenowanych wag (lub parametrów) modelu AI. Problem polega na tym, że takie systemy opierają się na scentralizowanym koordynatorze, który zasadniczo łączy wszystkie wagi modeli razem – i który następnie ma pełną kontrolę nad projektem badawczym i jego komercyjnym wykorzystaniem.

Zamiast tego, zespół wskazał na rosnące wykorzystanie swarm learning (SL), systemu, który wykorzystuje technologię blockchain w celu uniknięcia przekazania władzy scentralizowanemu podmiotowi. Innymi słowy, SL umożliwia zespołom dzielenie się wagami modeli AI przy jednoczesnym utrzymaniu wszystkich uczestników na tym samym poziomie. To ułatwia współpracę między większą liczbą stron, co z kolei zasila modele AI większą ilością danych, czyniąc je silniejszymi.

Jak wykorzystać Ethereum?

Zespół badawczy użył inteligentnych kontraktów na Ethereum, aby trzy oddzielne komputery zsynchronizowały swoje wagi modeli AI w wyznaczonych momentach. W efekcie wszyscy trzej partnerzy mieli zaktualizowane modele AI jednocześnie, nie wymagając pomocy koordynatora, który ręcznie łączyłby parametry. W dokumencie możemy przeczytać:

W tej konfiguracji blockchain utrzymuje globalną informację o stanie modelu.

W pracy badawczej stwierdzono, że systemy AI narodzone z konfiguracji przewyższały lokalnie wyszkolone modele AI i działały na równi z innymi modelami wyszkolonymi z połączonymi zestawami danych (i że technika ta była bardziej wydajna pod względem danych). Jak wyjaśnił specjalista medyczny AriGoldNFT, gdy wskazał na artykuł na Twitterze, “szpital w Nowym Jorku może komunikować się z szpitalem w Los Angeles poprzez węzły”.

Jest to ważna wiadomość dla kryptowalut w ogóle i platform smart kontraktów w szczególności. Jak dotąd blockchainy okazały się niezwykle przydatne w domenie finansów, ale zarówno krytycy, jak i entuzjaści ubolewali nad brakiem adopcji technologii w innych sektorach. Twórca Ethereum Vitalik Buterin stwierdził w sierpniu, że kryptowaluty muszą “przekształcić się w coś użytecznego” w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Trudno byłoby znaleźć bardziej godny przypadek użycia niż dla dziedziny medycyny.

Ethereum 2/3 władzy nad siecią w rękach 7 graczyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.