Ethereum ma problem, który może rozwiązać tylko AI - sugeruje Vitalik Buterin | Wiadomości | CrypS.

Ethereum ma problem, który może rozwiązać tylko AI – sugeruje Vitalik Buterin

Filip Dzięciołowski
Ethereum sztuczna inteligencja

Znany wszystkim w społeczności kryptowalut programista podzielił się w swoim najnowszym wpisie na X pewną refleksją dot. Ethereum. Wskazał na ogromne zagrożenie, jakie wynika z technicznych aspektów tego blockchaina, na które rozwiązanie może przynieść być może jedynie sztuczna inteligencja. 


  • Ethereum za niecały miesiąc przejdzie swoją kolejną aktualizację o nazwie Dencun. Jej wdrożenie datuje się na dzień 13 marca,
  • Współzałożyciel tego blockchaina – Vitalik Buterin – stwierdził jednak, że posiada on w swoim kodzie wiele ukrytych błędów, które mogą wywołać katastrofalne skutki dla działania tego ekosystemu. Pomóc w rozwiązaniu tego problemu ma jednak AI.

Cała nadzieja Ethereum w sztucznej inteligencji?

Słynny rosyjsko-kanadyjski programista, będący jednym z głównych twórców ekosystemu Ethereum – Vitalik Buterin – podzielił się ze światem swoją kolejną refleksją.

Otóż, jego zdaniem sieć ETH wciąż musi mierzyć się z licznymi zagrożeniami technicznymi, które nie są jednak łatwo wykrywalne przez deweloperów. Problem tkwi w tym, że wiele kluczowych błędów może być zawartych głęboko w pierwotnym kodzie tego blockchaina, co jest praktycznie nie do wyłapania przez narzędzia, jakimi się obecnie dysponuje.

Jednakże Buterin upatruje spore szanse w tym, że sztuczna inteligencja jest jednak w stanie znaleźć i naprawić błędy w kodzie Ethereum, czym przyczyni się do tego, że rozwój sieci będzie mógł postępować dalej.

Dlaczego programista poruszył tę kwestię właśnie teraz? Prawdopodobnie z tego względu, że w dniu 13 marca Ethereum ma przejść długo zapowiadaną aktualizację Dencun. Jak poinformowano, została ona już wdrożona w sieci testowej Goerli w dniu 17 stycznia. Wtedy to m.in. deweloperzy napotkali na niezidentyfikowany wcześniej błąd, który opóźnił cały proces o cztery godziny.

W tej chwili największym ryzykiem technicznym Ethereum są prawdopodobnie błędy w kodzie i wszystko, co mogłoby znacząco odmienić sytuację, byłoby niesamowite

– wyjaśnia Buterin.

AI jest przereklamowane?

Mimo dużego entuzjazmu Vitalika nie wszyscy popierają jego opinię, że AI przyniesie nam rozwiązanie na wiele problemów leżących po stronie technicznej u podstaw danych systemów. I nie chodzi tu tylko o gdybanie, tylko fakty potwierdzone przeprowadzonymi testami z wykorzystaniem ChatGPT4.

W lipcu 2023 roku firma OpenZeppelin przeprowadziła serię eksperymentów z użyciem chatbota od OpenAI celem identyfikacji problemów związanych z bezpieczeństwem w smart kontraktach Solidity, czyli rodzinnego języka kodu Ethereum. Efekty były zadawalające, jednakże dalekie od perfekcji.

ChatGPT4 zdołał wykryć tylko 20 z 28 luk, które wskazano mu w danym wyzwaniu, a dodatkowo zauważono inną bardzo dziwną sytuację. Otóż sztuczna inteligencja w trakcie wykonywania swojego zadania wymyśliła lukę w kodzie, która wcześniej tak naprawdę nie istniała.

Innym razem w tym temacie głos zabrał dyrektor ds. bezpieczeństwa w CertiK – Kang Li – który stwierdził, że wiara w narzędzia działające w oparciu o sztuczną inteligencję, takie właśnie jak ChatGPT, w procesie kodowania może doprowadzić finalnie do większej ilości nowych problemów niż rozwiązań.

Mężczyzna mówił wtedy, że najzdrowszą praktyką jest uciekanie się do pomocy asystentów AI tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy nad danym tematem czuwa żywy i  doświadczony programista. Jak wyjaśnia Li, chatboty AI mogą okazać się pomocne i zoptymalizować czas operacyjny, ale nie warto im ufać w 100-procentach”

Myślę, że ChatGPT to świetne, pomocne narzędzie dla osób zajmujących się analizą kodu i inżynierią wsteczną. To z pewnością dobry asystent, który ogromnie poprawi naszą efektywność

Ethereum sztuczna inteligencjareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.