ETF na cenę spot bitcoina powstanie! Zapewnia były prezes SEC | Wiadomości | CrypS.

ETF na cenę spot bitcoina powstanie! Zapewnia były prezes SEC

sec SEC

Jay Clayton, były przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), ma dobre wieści dla inwestorów BTC. Uważa, że powstanie ETF-a dla rynku spot BTC jest tylko kwestią czasu.


Jay Clayton: powstanie ETF-a jest pewne

Clayton jest chyba o wiele bardziej prokryptowalutową osobą niż Gary Gensler, który obecnie uchodzi za wroga numer 1 dla tego rynku. Były szef SEC wypowiedział się teraz w wywiadzie dla CNBC o naturze BTC i o tym, czy ETF rynku spot pierwszej kryptowaluty powstanie.

Jest jasne, że bitcoin nie jest papierem wartościowym

– zaczął i dodał, że jest też “jasne, że bitcoin to coś, do czego dostęp chcą mieć inwestorzy detaliczni [i] inwestorzy instytucjonalni”.

Dlatego myślę, że […] zatwierdzenie [ETF-ów rynku spot BTC] jest nieuniknione

– stwierdził.

Dychotomia pomiędzy produktem futures a produktem spot nie może trwać wiecznie

– zauważył.

Dziś o utworzenie bitcoinowego funduszu starają się ważne podmioty, z gigantem pokroju BlackRock na czele. Ten ostatni ma największe szanse na utworzenie ETF-a. Wskazuje na to statystyka. W przeszłości SEC niemal w ogóle nie odmawiał tej firmie, gdy starała się o stworzenie takiego produktu.

ETF-y BTC już działają, ale nie takie…

Przypomnijmy, że w USA istnieją już bitcoinowe ETF-y. Są one jednak oparte na kontraktach terminowych, a nie na rynku spot (czyli bezpośrednio na BTC).

Wiele jednak wskazuje na to, że powstanie ETF-a rynku spot jest bliskie. Po pierwsze, Grayscale wygrało w sądzie w sprawie przeciwko SEC. Sąd federalny orzekł, że nie ma uzasadnienia, aby SEC zezwalała na fundusze ETF oparte na kontraktach futures na bitcoiny, ale odmawiała tworzenia ETF-ów rynku spot. Teraz Komisja może odwołać się od tego wyroku, ale wielu ekspertów wskazuje, że ostatecznie przegra.

Do tego najpóźniej w marcu 2024 r. SEC musi odpowiedzieć na m.in. wniosek BlackRock dot. stworzenia ETF-ów rynku spot. Tak jak wspomnieliśmy, dotąd urzędnicy nie sprzeciwiali się temu gigantowi, co dobrze wróży i wskazuje, że albo jesienią br. albo wiosną przyszłego taki fundusz powstanie.

secreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.