Emitent tokenów SPRK odda inwestorom 35 mln USD z ICO | Wiadomości | CrypS.

Emitent tokenów SPRK odda inwestorom 35 mln USD z ICO

Anna Sutowicz
SEC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła ugodę ze Sparkster. Nakazała firmie kryptograficznej i jej prezesowi wpłacić 35 mln USD „pokrzywdzonym inwestorom” ICO 2018. Oskarżono także influencera, Iana Balinę.


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła wczoraj, że wydała nakaz zaprzestania działalności przeciwko Sparkster Ltd. i jej dyrektorowi generalnemu, Sajjadowi Daya. SEC wyjaśniła, że Sparkster i Daya zebrali 30 mln USD od 4000 inwestorów w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Inwestorom obiecywano, że ich tokeny zwiększą wartość.

Nakaz SEC stwierdza także, że oferowane i sprzedawane tokeny Sparkster były papierami wartościowymi. Sparkster i Daya naruszyli paragrafy 5(a) i 5(c) Ustawy o papierach wartościowych, oferując i sprzedając te papiery wartościowe bez złożenia oświadczenia rejestracyjnego, przy jednoczesnym braku stosownego zwolnienia z rejestracji.

W ugodzie z SEC Sparkster zgodził się m.in. zniszczyć pozostałe tokeny kryptograficzne i zażądać usunięcia swoich tokenów z platform transakcyjnych. Daya zgodził się powstrzymać od udziału w ofertach kryptowalutowych papierów wartościowych przez 5 lat.

Ian Balina oskarżony przez SEC

Sparkster i Daya wykorzystali również promotorów do rozpowszechniania swojego przesłania wśród potencjalnych inwestorów. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ogłosiła także, że obciążyła wpływowego influencera ze świata kryptowalut, Iana Balinę. Powodem jest nieujawnienie kwoty, którą Balina otrzymał od Sparkstera za publiczną promocję jego tokenów.

Regulator wyjaśnił, że Ian ​​Balina kupił tokeny kryptograficzne SPRK o wartości 5 mln USD i promował je na m.in. na Youtube i Telegramie od maja do lipca 2018 roku. Według Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Ian Balina nie ujawnił, że Sparkster zgodził się zapewnić mu 30% premię za zakupione tokeny w ramach wynagrodzenia za jego działania promocyjne.

Balina jest także oskarżony przez regulatora o naruszenie przepisów ustawy o papierach wartościowych dotyczących rejestracji oferty. SEC domaga się m.in. nakazu sądowego, odsetek oraz kar cywilnych. Odpowiadając na ogłoszenie SEC, Balina napisał na Twitterze. Potępił oskarżenie regulatora i wyraził swoje zamiary upublicznienia tej walki:

Jestem podekscytowany upublicznieniem tej walki. Ta niepoważna opłata SEC stanowi zły precedens dla całej branży kryptograficznej. Jeśli inwestowanie w prywatną sprzedaż z rabatem jest przestępstwem, cała przestrzeń krypto VC jest w tarapatach.

Ugoda: Sparkster, Daya i SEC

W poniedziałkowym poście na blogu Daya potwierdził zarzuty i późniejsze rozliczenie. Zgodnie z warunkami ugody z SEC, Daya musi w ciągu 14 dni zapłacić na rzecz SEC karę pieniężną w wysokości 250 000 USD. Pozwany Sparkster musi natomiast zapłacić inwestorom 30 000 000 USD wraz z odsetkami w wysokości 4 624 754,23 USD oraz 500 000 USD kary na rzecz SEC.

SECreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.