USA toną w długach. Elon Musk prognozuje bankructwo | Wiadomości | CrypS.

USA toną w długach. Elon Musk prognozuje bankructwo

Redaktor: Michał Misiura
dogecoin Elon Musk

Sytuacja budżetu USA jest – delikatnie mówiąc – zła. Rząd przekroczył już prawnie określony poziom zadłużenia. Zdaniem Elona Muska bankructwo mocarstwa to kwestia czasu.


USA zbankrutują?

Cofnijmy się w czasie do grudnia 2021 r. Wtedy to Kongres podniósł limit długu kraju do 31,381 bln USD. Wystarczyło to na… rok. Już początkiem 2023 r. sekretarz skarbu, Janet Yellen, ogłosiła, że pułap ten został przekroczony i konieczne są “nadzwyczajne środki”. Te mają zapobiec bankructwu USA. W praktyce chodziło o zmniejszenie części inwestycji funduszu emerytalnego pracowników federalnych. Oczywiście, jak można się było spodziewać, nie rozwiązało to problemu. Środków rządowych wystarczy do czerwca. Mówiąc wprost: tylko do tego czasu rząd da radę regulować wszystkie swoje koszty. Po tym okresie właściwie powinien ogłosić bankructwo.

Trzeba uczciwie dodać, że powyższa sytuacja powtarza się po raz… 16, co pokazuje, że sytuacja nie jest bez wyjścia. Tyle że Demokraci, których polityk zasiada w Białym Domu, mają tym razem spory problem. bowiem do podniesienia poziomu zadłużenia nie chcą dopuścić Republikanie. Ci drudzy z pewnością ostatecznie zgodzą się na wyższy limit, ale muszą najpierw odegrać polityczny teatr. Inna sprawa, że prowadzenie takiej polityki fiskalnej jest bardzo ryzykowne.

Elon Musk wie, jak się to skończy

W ramach politycznych potyczek Biały Dom wrzucił na Twittera nagranie, w którym krytykuje Republikanów za to, że ci nie chcą zgodzić się na wyższy poziom zadłużenia. “Niespłacanie długu Ameryki (…) to jedyny plan Partii Republikańskiej leżący na stole”, czytamy w poście.

Głos w sprawie zabrał Elon Musk. Skomentował post stwierdzając, że biorąc pod uwagę wydatki federalne, to kwestia kiedy, a nie czy zbankrutujemy”.

Niestety, szef Tesli może mieć rację. Narastający dług USA jest możliwy do momentu, gdy inwestorzy są w stanie i chcą skupować amerykańskie obligacje. Zachwianie jednak potęgi Waszyngtonu (np. w wyniku potencjalnej wojny z Chinami) może zmniejszyć wspomniany popyt i sprawić, że USA staną u progu niewypłacalności. Efektem może być faktycznie formalne bankructwo kraju.

dogecoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.