Edward Snowden brał udział w uruchomieniu kryptowaluty Zcash | Wiadomości | CrypS.

Edward Snowden brał udział w uruchomieniu kryptowaluty Zcash

Mariusz Przepiórka
edward snowden ujawnia, że był jedną z osób biorących udział przy uruchomieniu zcash zec

Edward Snowden, autor największego wycieku tajnych danych w historii USA, ujawnił, że odgrywał istotną rolę w procesie tworzenia anonimowej kryptowaluty Zcash (ZEC).


W materiale wideo opublikowanym przez Zcash Media zamieszczono wywiad ze Snowdenem, w którym opowiedział on, że był jedną z sześciu osób posiadających fragment klucza prywatnego Zcash do uruchomienia projektu w dniu 23 października 2016. W nagraniu wideo Snowden stwierdził: „Nazywam się Edward Snowden. Uczestniczyłem w ceremonii uruchomienia Zcash pod pseudonimem John Dobbertin”.

Przede wszystkim prywatność

Podczas startu Zcash Snowden i pięć innych osób połączyli swoją część klucza prywatnego Zcash, aby uruchomić projekt. Żaden z uczestników nie wiedział, kim są pozostali ani jaką część klucza posiadają. Ochrona prywatności była bowiem jednym z głównych założeń projektu. Część klucza każdej z osób musiała zostać zniszczona, aby zapobiec fałszowaniu monet i transakcji w przyszłości.

W wywiadzie udzielonym Zcash Media Snowden podzielił się swoim entuzjazmem dla projektu i zaangażowaniem w ochronę prywatności. – Problem z BTC polega na tym, że nie można mieć prawdziwie wolnego handlu, jeśli nie mamy dostępu do handlu prywatnego. Cieszę się, że projekt Zcash coraz bardziej zbliża nas do ideału wolnej waluty, która jest jednocześnie walutą prywatną – powiedział Snowden.

Inny z uczestników uruchomienia projektu, Peter Todd, jeden z wczesnych deweloperów bitcoina, wspominał na nagraniu „legendarne starania, jakie czynili uczestnicy uruchomienia Zcash, aby uniknąć ataku hakerskiego”. Todd powiedział, że kupił nowy komputer i zainstalował na nim wszystkie programy potrzebne do przeprowadzenia uruchomienia, a następnie umieścił komputer w klatce Faradaya, aby zapobiec niepożądanym włamaniom. Następnie udał się w odległe miejsce, aby zniszczyć swoją część klucza prywatnego Zcash.

edward snowden ujawnia, że był jedną z osób biorących udział przy uruchomieniu zcash zec
reklama
reklama