Dziś posiedzenie Fedu. Analitycy prognozują kurs bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Dziś posiedzenie Fedu. Analitycy prognozują kurs bitcoina

FED

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) przekaże dziś swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Czy ponownie sprawi, że rynek kryptowalut zacznie tracić na wartości?


Fed odpowie na pytanie: co dalej ze stopami proc.?

Rezerwa Federalna ma dziś ogłosić, czy podniesie stopy proc. czy utrzyma je na obecnym poziomie – w przedziale 5,25 – 5,5%. Obniżka dziś – w dobie inflacji nadal wyższej niż cel inflacyjny wynoszący 2% – wydaje się nierealna.

Zacznijmy od tego, że urzędnicy otrzymali ostatnio parę wskazówek od rynku, które mogą nakierować ich na to, jaką decyzję powinni podjąć. Po pierwsze, lekko wzrosła inflacja konsumencka (do 3,7%), choć przy jednoczesnym spadku inflacji bazowej (do 3,3%). To ta druga (bez cen nośników energii i żywności) jest dla Fedu istotniejsza, bowiem ma on na nią wpływ.

Trend spadkowy może skłonić władze monetarne do pozostawienia stóp proc. na obecnym poziomie. Do tego – zgodnie z nowymi danymi – rynek w USA stworzył ostatnio mniej nowych etatów, niż miało to miejsce wcześniej. Sygnalizuje to schłodzenie rynku, co także przemawia za brakiem podwyżki stóp, a może nawet za jakiś czas – jeżeli trend się utrzyma – za obniżkami.

Co mówią kryptoanalitycy?

Oczywiście decyzja Fedu może wpłynąć na rynek kryptowalut. Podwyżka stóp nawet o 25 punktów bazowych oznacza spadki, obniżka – wzrosty. Pozostawienie stóp na obecnym poziomie raczej nie zaimponuje już inwestorom.

Spójrzmy zresztą na dane. Wygasające w ten piątek opcje na bitcoina, które uwzględniają posiedzenia Fedu i Banku Japonii (BOJ), wskazują, że te decyzje w sprawie stóp procentowych raczej nie doprowadzą do żadnych wstrząsów.

Na podstawie cen rynkowych opcji na BTC [widać, że] inwestorzy oczekują, że w piątek BTC wzrośnie jedynie o 2,8%, co oznacza, że nikt nie spodziewa się żadnych komentarzy zmieniających rynek ze strony prezesa Powella

– twierdzi Markus Thielen, szef badań i strategii w Matrixport.

W 2023 r. bitcoin wzrósł jedynie o 1% wkrótce po posiedzeniach FOMC i wzrósł o 3% tydzień później

– dodał, wskazując na to, że rynek kryptowalut nie jest już mocno zależny od banku centralnego i jego organu zarządzającego.

Inni w ogóle ignorują już wpływ Fedu i sugerują, że kurs BTC podąża znanym od dawna szlakiem. PlanB wskazuje na swój model wyceny stock-to-flow, zgodnie z którym jesteśmy parę miesięcy przed hossą.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.