Dziennikarze donoszą o zabójstwie założycielki OneCoin, Ruji Ignatovej

Dziennikarze donoszą o zabójstwie Ruji Ignatovej, założycielki OneCoin

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Doniesienia o śmierci CryptoQueen

W mediach pojawiły się doniesienia o zabójstwie Ruji Ignatovej nazywanej “CryptoQueen”. Jej miejsce pobytu jest nieznane od 2017 roku.


Ruja Ignatova, założycielka kryptowalutowej piramidy OneCoin, zginęła w listopadzie 2018 roku na jachcie na Morzu Jońskim – donosi serwis BIRD, powołując się na dokumenty bułgarskiej policji. Jak wynika z publikacji, w ramach śledztwa w niezwiązanej z OneCoin sprawie dotyczącej zabójstwa policjanta, w ręce organów ścigania wpadły oświadczenia kilku informatorów. Dziennikarzom udało się uzyskać dostęp do tych dokumentów.

Zastępca prokuratora Sofii Christo Krastev w rozmowie z BIRD potwierdził, że wspomniane dokumenty rzeczywiście zostały przejęte. Zaznaczył jednak, że jego biuro nie traktuje tych materiałów jako dowodów w sprawie:

One [raporty] nie są dokumentami, ponieważ nie ma informacji o autorze, nie mają podpisu i nie są konkretnymi pisemnymi oświadczeniami konkretnej osoby.

Według opublikowanego raportu, Ruja Ignatova mogła zostać zabita na rozkaz barona narkotykowego Christophorosa Amanatidisa. Zdaniem informatora, jeden z krewnych Amanatidisa pod wpływem alkoholu opowiedział znajomym o zabójstwie Ignatovej. Rzekomo wyznał, że szef podjął kroki, aby Ruja zniknęła. Kobieta miała zostać zabita na jachcie na morzu Jońskim, a jej zwłoki podobno poćwiartowano i wyrzucono do wody. Dziennikarze sugerują, że zbrodnia została popełniona w celu ukrycia związku pomiędzy Amanatidisem i Ignatovą.

Zaginięcie CryptoQueen

Ruja Ignatova nazywała siebie „CryptoQueen”. W 2014 roku wraz z Sebastianem Greenwoodem założyła piramidę finansową OneCoin. Projekt był początkowo pozycjonowany jako wysoce dochodowa kryptowaluta, w której inwestorzy czerpali korzyści nie tylko ze wzrostu aktywów, ale także z przyciągania nowych uczestników. W 2019 roku sąd uznał prawnika OneCoin Marka Scotta za winnego wyprania prawie 400 mln USD. Wówczas Ignatova została oskarżona zaocznie w Stanach Zjednoczonych. Jej miejsce pobytu jest nieznane od 2017 roku. 

Wiosną ubiegłego roku Europol dodał Ignatovą do listy najbardziej poszukiwanych przestępców. Wyznaczono nagrodę w wysokości do 5000 euro za „ważne informacje na jej temat”. Osoby, które zainwestowały w OneCoin, mogły stracić nawet 4 mld dolarów. 

Pod koniec zeszłego tygodnia były kochanek i współpracownik Ruji Ignatovej, Gilbert Armenta, usłyszał wyrok 5 lat więzienia.

Doniesienia o śmierci CryptoQueenreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.