Dyrektor firmy przechowującej BTC chińskich władz stracił je grając z dźwignią x100 | Wiadomości | CrypS.

Dyrektor firmy przechowującej BTC chińskich władz stracił je grając z dźwignią x100

Michał Misiura
człowiek który przegrał bitcoiny

Firma Beosin, zajmująca się bezpieczeństwem blockchain, znalazła się w centrum skandalu. Jej dyrektor ds. marketingu miał stracić bitcoiny, zajęte przez chińskie władze, grając na giełdzie z dźwignią 1:100.

Beosin, znany również jako Lianan Tech, to firma zajmująca się analizą blockchain, z której usług korzystają chętnie chińskie władze. Spółka pomaga im w sprawach związanych z oszustwami na rynku kryptowalut. Podczas jednego z takich dochodzeń, pracownicy Beosin doprowadzili do przejęcia bitcoinów z piramidy finansowej Token Better. Skonfiskowane aktywa miały mieć wartość 300 mln juanów, czyli około 45 mln USD. Doszło do tego w listopadzie, kiedy kurs pierwszej kryptowaluty wynosił około 12 000 dolarów.

Chińskie władze zadecydowały, że pozostawią bitcoiny w rękach Beosin, które otrzymało zadanie spieniężenia środków. Na przeszkodzie w jego wykonaniu miał jednak stanąć jeden z pracowników firmy. Jak podają chińskie media dyrektor ds. marketingu, Gao Ziyang, „pożyczył” bitcoiny żeby pomnożyć je grając na giełdzie. Na początku otworzył pozycje z dźwignią x10, jednak po pierwszych stratach, uznał że odrobi je tylko dzięki udanemu tradowi z dźwignią x100. W ten sposób miał stracić całość przechowywanych BTC, wartych 45 mln USD, które stanowiły własności chińskich władz. Zaznaczmy, że pechowy trader postanowił obstawiać spadki na samym początku hossy bitcoina. 

Beosin dementuje, telefon Ziyanga nie odpowiada

Portal, który opisał sprawę, podał że Gao Ziyang został aresztowany 6 kwietnia, pod zarzutami sprzeniewierzenia państwowych środków. Jego firma zdementowała te informacje, grożąc dziennikarzom pozwem. Jednocześnie zdjęcie oraz opis sylwetki Ziyanga zniknęły ze strony internetowej spółki. Dziennikarze nie mogli się z nim także skontaktować.

Poza funkcją pełnioną w Beosin, Ziyang miał prowadzić szereg innych firm, w tym kopalnie kryptowalut w Syczuanie i Junnanie. W 2020 roku znalazł się na liście liderów przedsiębiorczości Hurun Under30s. Dalsze losy bitcoinów wartych 45 mln USD – w tym nazwa giełdy, na której przepadły, nie są znane.

człowiek który przegrał bitcoiny
reklama
reklama