Dwaj Kanadyjczycy skazani za wypranie 250 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Dwaj Kanadyjczycy skazani za wypranie 250 mln USD

Michał Misiura
pranie pieniedzy

Bracia Firoz i Ferhan Patel zostali skazani na 36 i 18 miesięcy pozbawienia wolności oraz 4,5 mln USD grzywny. Prowadzone przez nich platformy miały pomóc w wypraniu 250 mln USD, przy wykorzystaniu kryptowalut. 

Firoz Patel (46 lat) i Ferhan Patel (39 lat) to założyciele i operatorzy stron Payza.com, AlertPay.com i Egopay.com. Za ich pośrednictwem pomagali prać pieniądze pozyskane m.in. przez piramidy finansowe i SCAM’y. Obaj bracia zdawali sobie sprawę z pochodzenia środków oraz ignorowali kolejne listy od amerykańskich służb. W rezultacie stanęli przed kanadyjskim, a następnie amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.

Te wyroki będą przypominały przestępcom, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, co w ich mocy, aby odebrać profity przestępcom i skazać tych, którzy umożliwiają oszustwo. – powiedział sędzia Ketanji B. Jackson z Dystryktu Kolumbia.

Firoz Patel został skazany na 36 miesięcy pozbawienia wolności. Jego brat Fehran usłyszał wyrok 18 miesięcy więzienia. Ponadto sąd zadecydował o przepadku 4,5 mln USD, uzyskanych podczas prowadzenia nielegalnej działalności. Sprawa ciągnęła się od 2018 roku. W lipcu 2020 bracia przyznali się do winy przed sądem w Quebecku. Amerykański wymiar sprawiedliwości skazał ich 10 listopada.

Szczegóły procederu

Dwaj Kanadyjczycy założyli platformę Payza.com, która obsługiwała bitcoiny oraz inne kryptowaluty. Pomimo że oficjalne ogłoszenie Departamentu Sprawiedliwości USA nie wspomina o cyfrowych środkach, Payza obsługiwała BTC od 2014 roku. W 2017 do bitcoina dołączyło 50 altcoinów.

Pomimo listów od amerykańskich służb, wzywających do zakończenia działalności, bracia kontynuowali biznes. Stworzyli jednak nową markę Egopay, do której przenieśli wszystkich klientów wysokiego ryzyka. Kanadyjczycy starali się wykluczyć z obsługi sprzedawców narkotyków oraz dostawców treści promujących przemoc lub hazard. Z przymrożeniem oka traktowali jednak piramidy finansowe i podejrzane projekty oparte na marketingu wielopoziomowym. Ostatecznie Egopay został zamknięty przez organy regulacyjne w Belize. Wtedy wszyscy ryzykowni klienci wrócili do Payzy i proceder trwał nadal.

Firoz i Ferhan Patel mają zakaz prowadzenia działalności korporacyjnych przez najbliższe 3 lata. Ponadto stracą swoje strony.

pranie pieniedzy
reklama
reklama