Dominacja stablecoinów osiąga najwyższy poziom w historii | Wiadomości | CrypS.

Dominacja stablecoinów osiąga najwyższy poziom w historii

Mariusz Przepiórka
stablecoiny

Gdy traderzy i inwestorzy wycofują swoje pozycje z kryptowalut, zazwyczaj zamieniają je na stablecoiny. Taka ucieczka trwa już od sześciu tygodni, powodując wzrost udziału stablecoinów w rynku.


Co więcej, dzieje się tak pomimo zmniejszenia podaży USDT, największego stablecoina na świecie. Dzieje się tak również pomimo ogromnej luki, jaką pozostawił po sobie upadek UST, stablecoina firmy Terra.

Według CoinGecko, łączna kapitalizacja rynkowa wszystkich stablecoinów wynosi 155 mld USD. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi 943 mld USD, co oznacza, że stablecoiny stanowią 16,4% całości. Połowa z sześciu największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej to obecnie stablecoiny.

Obserwujący branżę użytkownik Twittera pod pseudonimem „Byzantine General” wskazał, że dominacja USDT i USDC nigdy nie była tak duża. Duże wykupy z ekosystemu Tether spowodowały zmniejszenie podaży, co oznacza, że „wielcy gracze całkowicie opuszczają ekosystem”.

USDT i USDC odpowiadają za 80% rynku

Tether pozostaje wiodącym stablecoinem pod względem udziału w rynku, który wynosi 43%. Jego podaż spadła o 19% od rekordowego poziomu 83 mld USDT na początku maja. Obecnie, według raportu firmowego, w obiegu znajduje się 67 mld USDT.

Udział USDC w rynku wynosi 36%, przy 56 miliardach tokenów w obiegu. Co więcej, nie doświadczył on takich samych cięć podaży jak USDT i utrzymuje się w okolicach rekordowo wysokiego poziomu obiegu.

Obawy związane z regulacjami nadal kładą się cieniem na Tetherze. Z tego powodu wiele osób przerzuciło się na USDC, który jest w pełni zabezpieczony i regulowany. Obie te waluty dominują w ekosystemie stablecoinów, a ich łączny udział w rynku wynosi nieco poniżej 80%.

Binance USD jest trzecim co do wielkości stablecoinem z podażą 17,6 mld tokenów, co daje mu udział w rynku na poziomie 11,3%. Podaż BUSD od czterech miesięcy utrzymuje się na stabilnym poziomie.

stablecoinyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.